ابرهای شگفت انگیز صدفی بر فراز اروپا

* در روز ۹ دسامبر پس از آن که خورشید در پشت افق پنهان شد، چشم انداز نامنتظره ای از ابرهای
استراتوسفری بسیار رنگین همگان را شگفت زده و مبهوت ساخت.

لسلی جنینگز از فراسربورگ، ابردینشایر اسکاتلند می گوید: «بسیار چشم نواز بودند؛ همچون رویایی بودند که به حقیقت پیوسته تا از آن عکسبرداری شود.» راشل تیلور، او هم از ابردینشایر می افزاید: «هر رنگی که بگویید در آن بود. من تاکنون چنین چیزی ندیده بودم.» نیجل فیلدن هم از اینوروری اسکاتلند از این نمونه ابرها عکس زیر را گرفت:
تصویر بزرگ تر به همراه عکس های بیشتر را اینجا ببینید
لس کاولی، کارشناس نورشناسی جوی می گوید: «این ها ابرهای صدفی (nacreous) هستند. این ابرها زیباترین و تماشایی ترین ابرهای آسمان زمینند و بسیار به ندرت دیده می شوند.» ویدیویی آماتوری که از این ابرها گرفته شده را هم اینجا ببینید.

وی می افزاید: «ابرهای صدفی حدود یک ساعت پس از غروب یا پیش از طلوع آفتاب مانند تخلیه‌های الکتریکی وهم آلود و یا فواره هایی از گاز در دل آسمانِ رو به تاریکی دیده می‌شوند. شکل نازک و پرده مانند آن ها حلقه می زند و باز می شود و همزمان، رنگ هایشان هم به شدت تغییر می کند. ابرهای صدفی از بلورهای ریز یخ در بلندایی نزدیک به دو برابر ابرهای معمولی، ۹ تا ۱۶ مایل، در لایه ی استراتوسفر (پوشکره یا پوش‌سپهر) و در دماهای زیر ۸۵- درجه ی سانتیگراد تشکیل می‌شوند. این بلورها همه به یک اندازه اند و با پراش نور خورشید در ارتفاع بالا چنین رنگ هایی را می آفرینند.»

کراولی برای یافتن این ابرها راهنمایی می کند: «ابرهای صدفی را در عرض های جغرافیایی بالا (مانند اسکاتلند، اسکاندیناوی، ایسلند، شمال آمریکا)، در زمستان و ترجیحن در مسیر باد از کوه ها می توان یافت. آن ها هوای توفانی را دوست دارند؛ شاید این هوا با پدید آوردن امواج گرانشی، رطوبت مورد نیاز برای ساخته شدنشان را از درون گشت‌مرز* رو به بالا و به درون گشت سپهر هدایت می کند. اگر یک بار این ابرها را ببینید، هرگز فراموششان نخواهید کرد.»
------------------------------------
* گشت مرز یا تروپوفاز (Tropopause) - لایه ی مرزی میان وردسپهر (تروپوسفر) و پوش‌سپهر (استراتوسفر)


واژه نامه:
sun - stratospheric cloud - Nigel Feilden - nacreous cloud - Les Cowley - Earth - electric discharge - ice crystal - stratosphere - diffract - altitude - latitudes - gravity wave - moisture - tropopause

منبع: spaceweather

0 دیدگاه شما:

Blogger template 'Browniac' by Ourblogtemplates.com 2008

بالای صفحه