به تماشای طلوع ماه برویم

آیا تاکنون طلوع ماه و برخاستن آن از پشت افق را تماشا کرده‌اید؟
زمانی که قرص ماه تقریبا کامل است، بالا آمدنِ آرامِ آن از پشت یک افق صاف می‌تواند چشم‌اندازی زیبا و فراموش‌نشدنی داشته باشد.
یک چنین طلوع تماشایی و چشمگیری در اوایل سال ۲۰۱۳ از دورنمای کوه ویکتوریا در ولینگتون نیوزیلند مورد تصویربرداری قرار گرفت. یک عکاس نجومی زبَردست با یک برنامه‌ریزی دقیق، دوربینش را در فاصله‌ی حدود دو کیلومتری چشم‌انداز جای داد و آن را رو به نقطه‌ای در دورنما که مطمئن بود ماه از آن جا بر خواهد خاست و نمایش شبانه‌اش را آغاز خواهد کرد تنظیم نمود.
ویدیویی که اینجا می بینید، تک ویدیوی ویرایش نشده‌ایست که وی بدون توقف ضبط کرده. توجه کنید که این "یک ویدیوی دور تند نیست":
از یوتیوب ببینید
مردمی که در دورنمای کوه ویکتوریا به تماشای طلوع بزرگ‌ترین ماهواره‌ی سیاره‌ی زمین آمده‌اند، در برابر قرص ماه به حالت ضدنور و تمام تیره دیده می‌شوند.
خود شما هم به سادگی می‌توانید سر زدن ماه را ببینید: این چیزیست که هر شبانه‌روز روی می‌دهد، گرچه تنها نیمی از طلوع‌های ماه در ساعت‌های شب رخ میدهد. ماه در هر شبانه‌روز، حدود پنجاه دقیقه دیرتر از شبانه‌روز پیش طلوع می‌کند، ولی طلوع قرص کامل ماه همیشه درست همزمان با غروب آفتاب انجام می‌شود.
یکی از شب‌های خوب برایدیدن طلوع ماه همین امشب است که ماه در زمان رسیدن به گام کامل، به زمین نزدیک‌تر از همیشه خواهد بود -پدیده‌ی اَبَرماه- و این باعث خواهد شد ماه اندکی بزرگ‌تر و روشن‌تر از همیشه دیده شود.

------------------------------------------
کانال تلگرام یک ستاره در هفت آسمان:

واژه نامه:
Full Moon - Silhouette - Moon rise - Mount Victoria - astrophotographer - Moon - Earth - satellite

منبع: apod.nasa.gov

2 دیدگاه شما:

gilgamysh

چه زیبا!
دمت گرم و سرت خوش باد هموطن گل :)


gilgamysh

یک ستاره در هفت آسمان

به به! گیلگمش جان
خوشحالم کردی اومدی
زنده باشی دوست گرامی :)

Blogger template 'Browniac' by Ourblogtemplates.com 2008

بالای صفحه