کهکشان مارپیچی و یاران دوردستش

این تصویر در اندازه‌ی بزرگ‌تر
در فاصله‌ی حدود ۱۰۰ میلیون سال نوری از زمین، در سواحل صورت فلکی جوی (نهر)، یک کهکشان مارپیچی پرزرق و برق به نام NGC ۱۳۰۹ جای گرفته است. گستردگی این کهکشان نزدیک به ۳۰ هزار سال نوریست و از این نظر تقریبا یک سوم کهکشان راه شیری خودمان است.
خوشه‌های آبی‌فام ستارگان جوان و رگه‌های تیره‌ی غبار، بازوان مارپیچی NGC ۱۳۰۹ که به گرد توده‌ای پیرتر از ستارگان زردفام در هسته‌ی کهکشان پیچیده‌اند را آراسته‌اند.
کهکشان NGC ۱۳۰۹ یک کهکشان کاملا رونما نیست، یعنی چندان به طور کامل از روبرو دیده نمی‌شود ولی در عوض رصدهای انجام گرفته بر روی ابرنواختر تازه‌ و ستارگان متغیر قیفاووسی آن به واسنجی (کالیبره کردن) گسترش کیهان کمک کرده است.
در ضمن، پس از آن که خوب این مارپیچی زیبا با طرح شکوهمندش را تماشا کردید، به سراغ کهکشان‌های دوردستی بروید که در پس‌زمینه‌ی این تصویر پُروضوح و بازپرداخته‌ی تلسکوپ فضایی هابل به چشم می‌خورند.

--------------------------------------------

کانال تلگرام یک ستاره در هفت آسمان:

واژه نامه:
NGC 1309 - Spiral Galaxy - constellation of the River - Eridanus - Milky Way galaxy - cluster - dust lane - spiral arm - core - face-on - supernova - Cepheid variable star - calibration - Hubble Space Telescope

منبع: apod.nasa.gov

1 دیدگاه شما:

armani

سلام ممکن هست براتون برای من یه دعوتنامه برای عضویت در بالاترین به ایمیل زیر بفرستید .ممنون

Theoangel662@yahoo.com

http://frompersiangulf.blogspot.ch

Blogger template 'Browniac' by Ourblogtemplates.com 2008

بالای صفحه