ویدیویی از رانندگی روی ماه

رانندگی روی سطح ماه چه حسی دارد؟
نیازی به حدس و گمان نیست، چرا که بشر این کار را عملن انجام داده.
اینجا نگارش دیجیتالی ویدیویی را می بینید که جان یانگ و چارلز دوک فضانوردان ماموریت آپولو ۱۶ در سال ۱۹۷۲ به هنگام چنین رانندگی‌ای ضبط کردند و اکنون بر روی وب منتشر شده است.

خودروی ماه نورد بدون آن که سمت و جهت برایش مهم باشد، مسیری را پیمود که به معنای واقعی کلمه پوشیده از سنگ و گودال بود. نیمه ی نخست این ویدیو خودرو را نشان می دهد که با سرعتی نزدیک به ۱۰ کیلومتر بر ساعت در حال گردش بر یک چشم انداز ماه است، ولی در نیمه ی دوم ویدیو، نمایی را می بینیم که از درون خودرو گرفته شده است.
خودروی ماه نورد طی آخرین ماموریت های آپولو به کار برده شد تا فضانوردان بتوانند برای کاوش ماه به جاهایی دورتر از نقطه ی فرود ماه نشین بروند؛ کاری که بسیار سودمندتر از راهپیمایی، آن هم با لباس دست و پاگیر فضانوردی بود.
در ماموریت های احتمالی آینده بر روی ماه که توسط چین، روسیه، هند، و برگزار کنندگان ایکس پرایز (X Prize) گوگل انجام خواهد شد، ممکن است خودروهای روباتیکی به کار روند که باز هم چنین ویدیوهایی را برای ما تهیه کنند.

واژه نامه:
Apollo 16 - Moon - astronaut - John Young - Charles Duke - Lunar Rover - Apollo - Lunar Module - Google X-Prize

منبع: apod.nasa.gov

6 دیدگاه شما:

ناشناس

مگر در کره ماه قدرت جاذبه یک چهارم زمین نیست پس جرا گرد و خاک حاصل از حرکت چرخهای خودرو خیلی سریع و مثل کره زمین از فضا بر سطح بر می گردند؟

یک ستاره در هفت آسمان

چندان هم سریع نیست

مهران

آقای ناشناس بالا بری پایین بیای بشر رفته به ماه. هر چقدر هم تو و امثال تو دنبال سوتی باشه به هیچی نمیرسه. بابا هیچ میدونی وویجر ۲ کجاس الان؟
ماه که همین بغله!

یک ستاره در هفت آسمان

ناشناس عزیز
عصر فرصت نداشتم توضیح بدم
دلیل این که گرد و خاک روی زمین به کندی بر می گرده، به خاطر وجود هوا و فشار اونه.
در ماه هوایی نیست ولی در عوض گرانش هم کمتر از زمینه، پس دلیل این که در ماه هم گرد و خاک به کندی پایین میاد، تنها گرانش کمتر ماهه.

متوجه منظورم شدید؟

ناشناس

سلام دوست گرامی

یه سوال ازتون در مورد رفتن انسان به ماه داشتم ولی جون نتونستم یه ایمیل درست و حسابی از شما پیدا کنم گفتم سوالم رو این جا مطرح کنم.
سوال:ایا با این مدارک و شواهدی که خیلی هم دقیق تو اینترنت در مورد عدم رفتن انسان به ماه وجود داره و بسیاری از این دلایل از سمت دانشمندان روسی ارایه شده میتونید دلایل قانع کننده ای برای رفع ابن شبه ارایه کنید؟من که خودم واقعا گیج شدم.
با تشکر

یک ستاره در هفت آسمان

نه دوست ناشناس عزیز
تقریبن بیشتر این دلایل از طرف خود آمریکایی ها مطرح شدند و روس ها چنین اتهاماتی رو به کسی وارد نکردند؛
و در ضمن، این شواهد که شما بهشون میگید "خیلی دقیق"، در واقع همه پاسخ هایی رک و روشن دارند.
برای نمونه، به این ویدیو نگاهی بندازید:
https://www.youtube.com/watch?v=sGXTF6bs1IU

Blogger template 'Browniac' by Ourblogtemplates.com 2008

بالای صفحه