فیلم فرود کاوشگر هویگنس بر سطح تیتان


فرود بر سطح تیتان، ماه کیوان، چگونه است و چه حسی دارد؟
کاوشگر هویگنس، متعلق به آژانس فضایی اروپا در سال ۲۰۰۵ بر سطح ابرآلودترین ماه منظومه ی خورشیدی نشست و دانشمندان با به هم پیوستن و پردازش تصاویری که از فرودش گرفته بود، یک ویدیوی دور تند (درنگ زمانی) پدید آوردند [ویدیوی خام را اینجا ببینید].
هویگنس زمان کوتاهی پس از آن که فضاپیمای روباتیک کاسینی در اواخر سال ۲۰۰۴ وارد مدار گردش به دور کیوان شد، از آن جدا شده و آغاز به نزدیک شدن به تیتان کرد. پایین رفتن و پیشروی این کاوشگر به سوی سطح تیتان تا دو ساعت ادامه داشت و در آغاز این مدت تنها چیزی که در عکس هایش دیده می شد، جو کدر و فشرده ی تیتان بود.
اندکی بعد این کاوشگر رایانه ای که به اندازه ی یک تایر کامیون بود، چتر نجاتش را باز کرد تا از سرعت فرودش بکاهد و با گذشتن از درون ابرهای فشرده و چگال تیتان، شروع به گسیل عکس هایی از یک سطح بیگانه کرد که تاکنون هرگز در محدوده ی نور دیدنی (مریی) دیده نشده بود (عکس روبرو).
هویگنس در یک دریای خشک فرود آمد و تنها تا ۹۰ دقیقه زنده ماند ولی در همین مدت اندک هم تصاویری بی همتا از یک دشت بیگانه و شگرف با سطحی پوشیده از خاک تیره‌ی شنی، که در جای جایش تکه سنگ های صاف و روشن یخی به اندازه ی یک مشت پراکنده شده بود به زمین فرستاد.

واژه نامه:
Huygens - Titan -Saturn - moon - European Space Agency - Solar System - time-lapse - Cassini spacecraft - truck-tire

منبع: apod.nasa.gov

5 دیدگاه شما:

سورنا

این فیلم شبیه سازی رایانه ای (غیر واقعی) ست. لینک فیلم اصلی:
http://www.youtube.com/watch?v=oAn73CQm65Q

یک ستاره در هفت آسمان

سپاسگزارم
به پیوندهای درون مطلب اضافه شد

rahman-tavakoli

چون این وبلاگ عشق منه به خودم اجازه میدم که موقتا همکار شما بشم .ویدئوهای شما زیبا هستند و ما هم دوست داریم این زیبایی را دانلود کنیم و شما چنین امکانی برای ویدئوهاتون نزاشتید . اگر به یو تیوپ هم برویم .اکثر مواقع احازه دانلود نداریم . میخوام یک روش بسیار سریع و آسان که رد خور نداره را برای عزیزان توضیح بدم . اگر شما اجازه این کار را صادر کنید من روش کار را میگم .

یک ستاره در هفت آسمان

شما محبت دارید دوست گرامی.
مخاطبانی چون شما برای من بسیار بسیار باارزش و شایسته ی احترامند. یک دنیا سپاسگزارم ازتون

یک ستاره در هفت آسمان

درباره ی دانلود ویدیوها هم معمولا سعی می کنم اگه ویدیویی پیوند دریافت داشته باشه، اونو هم به مطلب اضافه کنم. ولی برای ویدیوهایی مثل ویدیوهای یوتیوب، راه های گوناگونی برای دانلود هست. از جمله دریافت افزونه ی http://en.savefrom.net/
این روشیه که خودم ازش بهره می برم ولی اگه شما روش دیگری می شناسید، بسیار سپاسگزار میشم که به دوستان هم معرفی کنید

Blogger template 'Browniac' by Ourblogtemplates.com 2008

بالای صفحه