پسماندهای یک ابرنواختر: ذات الکرسی آ

ذات الکرسی آ یا Cass A، پیایند و پسمانده ی یک ابرنواختر است -انفجار سهمگین و ناگهانی کیهانی- که ۱۱هزار سال نوری از ما دور است و از همین رو یک جرم فضایی بی خطر برای زمین به شمار می آید*.
نور ابرنواختر ذات الکرسی آ، یعنی مرگ انفجاری یک ستاره ی پرجرم، نخستین بار همین ۳۳۰ سال پیش به زمین رسید. توده‌ی ابری پسماندهای این انفجار که همچنان در حال گسترش است، تاکنون در حدود ۱۵ سال نوری گسترده شده و آن را می توانید در مرکز تصویر پیوندی بالا ببینید.
این چشم انداز از همگذاری و به هم پیوستن دو دسته از داده ها درست شده: داده های رنگی میدان پرستاره و رشته های کم نورتر مواد در طول موج های نور دیدنی (مریی)، و داده های تصویریِ به دست آمده از تلسکوپ فضایی مدارگرد پرتو X نوستار.
در جدول رنگ های نمایشی (رنگ کاذب)، داده های پرتو ایکس به رنگ آبی دیده می شوند که نشانگر حلقه ی تکه تکه شده ی بیرونی و گسترنده ی موج شوک بوده و در بسامدهای انرژی ۱۰ هزار بار نیرومندتر از انرژی فوتون های نور دیدنی می درخشد.

در همین زمینه: * ستاره ی نوترونی در حال خنک شدن 
--------------------------------------------
* بر پایه ی برآورد اخترشناسان، اگر ستاره ای در فاصله ی کمتر از ۲۶ سال نوری از زمین منفجر شود، می تواند بخش زیادی از لایه ی ازن زمین را از بین برده و به نابودی گونه های مختلف زیستی بیانجامد. (منبع)
واژه نامه:
supernova remnant - Cassiopeia A - Cas A - supernova - Earth - NuSTAR - X-ray - false color - shock wave - optical photon

منبع: apod.nasa.gov

1 دیدگاه شما:

armani

سلام ممکن هست براتون برای من یه دعوتنامه برای عضویت در بالاترین به ایمیل زیر بفرستید .ممنون

Theoangel662@yahoo.com

http://frompersiangulf.blogspot.ch

Blogger template 'Browniac' by Ourblogtemplates.com 2008

بالای صفحه