دریاچه های تیتان دارای یخ های شناور است

* یک پژوهش تازه نشان داده که امکان دارد تکه هایی از یخ هیدروکربنی روی دریاچه ها و دریاهای تیتان،
ماه غول پیکر سیاره ی کیوان شناور باشد.

به گفته ی پژوهشگران، وجود چنین یخ های شناوری در دریاهای پر از اتان و متانِ تیتان می تواند این ماه را برای اخترزیست‌شناسان تبدیل به هدفی هیجان انگیزتر از آنچه تاکنون بوده کند.
برداشت یک هنرمند از یخ هیدروکربنی بر روی یک دریای هیدروکربن روی تیتان، ماه کیوان. تصویر بزرگ تر
یکی از نویسندگان این پژوهش، جاناتان لونین از دانشگاه کرنل طی بیانیه ای گفت: «یکی از جذاب ترین پرسش ها درباره ی این دریاها و دریاچه ها اینست که "آیا ممکن است گونه ای زندگی بیگانه در آن ها وجود داشته باشد؟". شکل گیری یخ های شناور هیدروکربنی فرصتی فراهم خواهد کرد برای شیمی جالب در جایی که در مرز میان جامد و مایع قرار دارد؛ مرزی که شاید در پیدایش زندگی زمینی نقشی مهم داشته است.»

تیتان - بزرگ ترین ماه کیوان، با قطر ۵۱۵۰ کیلومتر - تنها جرم شناخته شده در منظومه ی خورشیدی (به جز زمین) است که توده های پایدار مایع روی سطحش دارد. چرخه ی آب و هوایی سیاره ی زمین بر پایه ی آب است ولی در تیتان بر پایه ی هیدروکربن هاست. در تیتان، باران اتان و متان بر سطح می بارد و دریاها و دریاچه ها را پر می کند. [عکس های شگفت انگیز از تیتان و همچنین پیوندهای پایان مطلب را ببینید]

فضاپیمای کاسینی ناسا شبکه ای بسیار بزرگ از این دریاها را در نیم کره ی شمالی تیتان، و چند تایی را در نیمه ی جنوبی آن دیده است. دانشمندان کاسینی پیش از این پنداشته بودند که این دریاها نمی توانند یخ شناور داشته باشند چرا که متان جامد چگال تر از متان مایع است و از همین رو باید در آن فرو رود. ولی این بررسی تازه نشان می دهد که همه چیز به آن سادگی هم نیست.

پژوهشگران مدلی را پدید آوردند تا شیوه ی بر هم کنش دریاهای تیتان را با هوای سرشار از نیتروژنش بررسی کنند. در این مدل، ترکیب ها و دماهای گوناگون به کار گرفته شد. این گروه به این نتیجه رسیدند که یخ هیدروکربن عملن تا زمانی می بایست بر دریاهای تیتان شناور باشد که:
۱- دما زیر نقطه ی "یخ بست" (نقطه ی انجماد) تیتان باشد - منفی ۱۸۳ درجه ی سانتیگراد.
۲- یخ هم دستکم از ۵ درصد "هوا" تشکیل شده باشد - ترکیب میانگین برای یخ های جوان در دریاهای زمین.
به گفته ی پژوهشگران، این یخ احتمالن بی رنگ است، ولی شاید در اثر جو تیتان، ته رنگی قهوه ای رو به سرخ داشته باشد.

نویسنده ی اصلی، جیسون هافگارتنر، او هم از دانشگاه کرنل، در بیانیه ای گفت: «ما اکنون می دانیم این امکان هست که متان و اتان به شکل تکه های نازک، یخ بزنند و با پایین تر رفتن دما، این تکه ها نیز به هم بچسبند - همانند چیزی که در آغاز زمستان، در اقیانوس منجمد شمالی زمین رخ می دهد. اگر روزی بر آن شدیم که سطح تیتان را مورد کاوش قرار دهیم، همه ی این شرایط را [باید] در نظر داشته باشیم.»

در این تصویر که فضاپیمای کاسینی ناسا ثبت کرده، می بینید که
دریاچه های تیتان، ماه کیوان، امواج رادیویی را به شیوه های
گوناگونی باز می تابانند. تصویر بزرگ تر
یخ های شناور در تیتان - اگر اصلن وجود داشته باشند - می توانند پدیده‌ای زودگذر باشند، چرا که به گفته ی پژوهشگران، با اندکی افت دما، این یخ ها هم شروع به غرق شدن خواهند کرد. کاسینی باید بتواند درستی یا نادرستی این مدل تازه را بیازماید، و این کار به زودی انجام خواهد شد. بهار در نیمه ی شمالی تیتان در جریانست، و این بدان معناست که دریاها و دریاچه های شمالی تیتان دارند گرم تر می شوند.

پژوهشگران می گویند با بالاتر رفتن دما، یخ ها احتمالن بالا می آیند و سطحی پدید می آورند که از چشم دستگاه رادار کاسینی، روشن تر و با بازتابندگی بیشتر دیده می شوند. با ادامه ی گرم شدن آن مناطق، یخ ها آب (ذوب) می شوند و سطحی کاملن مایع به وجود خواهند آورد که از دید کاسینی تیره تر از پیش خواهد بود.

لیندا اسپیلکر، دانشمند پروژه ی کاسینی در آزمایشگاه پیشرانش جت ناسا در پاسادنای کالیفرنیا هم می گوید: «حضور دامنه دار کاسینی در منظومه ی کیوان به ما شانسی بی سابقه برای تماشای اثرهای تغییر فصل در تیتان می دهد. ما فرصت این را خواهیم داشت تا درستی یا نادرستی نظریه هایمان را بیازماییم.»

فضاپیمای ۳.۲ میلیارد دلاری کاسینی دستاورد تلاش مشترک ناسا، آژانس فضایی اروپا (اِسا)، و آژانس فضایی ایتالیا (آسی، ASI) است که در سال ۱۹۹۷ به فضا پرتاب شد و در سال ۲۰۰۴ به کیوان رسید. این فضاپیما دستکم تا سال ۲۰۱۷ مشاهداتش از این سیاره ی حلقه دار و ماه های پرشمارش را دنبال خواهد کرد.

در همین زمینه: * رودی مانند رود نیل بر سطح تیتان یافته شد * در تیتان باران می بارد * تیتان، پسرعموی شگفت انگیز زمین * دریانوردی در دنیای فرازمینی * اقیانوسی بزرگ در تیتان * روی تیتان کلوچه صلیبی پخته اند؟ * پسرعموی یک دریاچه آفریقایی روی تیتان 

واژه نامه:
Saturn - Titan - hydrocarbon ice - moon - ice floe - ethane - methane - astrobiologist - Jonathan Lunine - hydrocarbon - liquid - solid - terrestrial life - solar system - Earth - weather cycle - NASA - Cassini spacecraft - northern hemisphere - floating ice - nitrogen - freezing point - Arctic sea - Jason Hofgartner - spring - radar - Saturn system - Linda Spilker - ASI - ringed planet - radio wave

منبع: SPACE.com

0 دیدگاه شما:

Blogger template 'Browniac' by Ourblogtemplates.com 2008

بالای صفحه