وضوح تصاویر این ماهواره از تلویزیون های Ultra-HD هم بالاترست

* یکی از فضاپیمای ناسا که برای یافتن نشانه های توفان خورشیدی، پیوسته به رصد خورشید سرگرم است، عکس ها و ویدیوهایی آن چنان پرجزییات و باکیفیت از آن ثبت می کند که حتی پیشرفته ترین تلویزیون های اولترا اچ دی (Ultra HD) هم توان پخش آن ها را ندارند.

رصدخانه ی دینامیک خورشیدی ناسا عکس هایی با چنان
وضوح و رزولوشن بالایی از خورشید می گیرد که حتی
پیشرفته ترین تلویزیون های Ultra-HD هم توان پخش
آن ها را با بالاترین کیفتشان ندارند. تصویر بزرگ تر
این فضاپیما "رصدخانه ی دینامیک خورشیدی" یا SDO نام دارد و بخشی از جالب ترین عکس ها و ویدیوهایی که تاکنون از شراره های خورشیدی و دیگر رخدادهای آب و هوایی خورشید گرفته شده کار آن بوده است. دستگاه‌های آن، تصاویر را با رزولوشن بسیار بالای ۴۰۹۶ در ۴۰۹۶ پیکسل ثبت می کنند که بیش از چهار برابر رزولوشن یک تلویزیون HD معمولی است.

عکس هایی که SDO از خورشید می گیرد کیفیت و وضوحشان حتی از تصاویر دستگاه های تلویزیون با وضوح بسیار بالا (Ultra-HD) که در نمایشگاه کالاهای الکترونیک مصرفی (CES) سال ۲۰۱۳ در اوایل همین ماه به نمایش گذاشته شد نیز بالاتر است. به گفته ی مقامات ناسا، در حالی که وضوح تلویزیون های Ultra-HD تقریبن چهار برابر تلویزیون های معمولی HD است، عکس های SDO از آن هم بزرگ تر بوده و دو برابر صفحه ی نمایش یک تلویزیون Ultra-HD را دارند.

مقامات ناسا در بیانیه ی خود گفتند: «چنین تصاویر پرجزییاتی ویژگی هایی به کوچکی ۲۰۰ مایل روی خورشید را نشان می دهند و به پژوهشگران کمک می کنند به رصد آن ها بپردازند، از جمله چیزهایی که به فوران های غول آسا به نام فوران تاج خورشیدی (CME) می انجامد. CMEها می توانند به زمین رسیده و در کار ماهواره ها اختلال ایجاد کنند.»

اگر فکر می کنید ۲۰۰ مایل (۳۲۲ کیلومتر) اندازه ی بزرگیست، باید بدانید که قطر خود خورشید ۱.۳ میلیون کیلومتر است.

ماهواره ی SDOی ناسا در فوریه ی ۲۰۱۰ به فضا پرتاب شد تا از خورشید، شراره های خورشیدی، و دیگر رویدادهای مربوط به آب و هوای فضا (space weather) تصاویری که پیشتر سابقه نداشت ثبت کند. این فضاپیما تا دسامبر ۲۰۱۲ بیش از ۱۰۰ میلیون عکس از خورشید گرفت که به گفته ی مدیران فضاپیما، تقریبن هم ارز "هشت ساعت پخش روزانه ی برنامه ی تلویزیونی تا چهار ماه" است.
 یکی از زیباترین ویدیوهای SDO از انفجار خورشیدی  - توضیح آن را اینجا بخوانید
فضاپیمای SDO یکی از چند رصدخانه ی فضاییست که به گونه ای پیوسته به دیدبانی خورشید می پردازند. فضاپیماهای دوقلوی استریوی ناسا (Stereo) و فضاپیمای سوهو (SOHO) از آنِ اِسا و ناسا هم روزانه از این نزدیک ترین ستاره به زمین عکس می‌گیرند. 

در همین زمینه: * نمایش با وضوح بسیار بالای ناسا از گذر ناهید * خورشیدگرفتگی در فضا- از دید یک ماهواره * گردباد روی سطح خورشید * مرگ آتشین یک دنباله دار * پلی از مغناطیس روی خورشید ... و چندین مطلب و خبر دیگر از این ماهواره که با جستجوی "رصدخانه دینامیک خورشیدی" و یا "SDO" می توانید در این وبلاگ بخوانید.

واژه نامه:
NASA - sun - solar storm - Solar Dynamics Observatory - HD television - SDO - Ultra-HD TV - Consumer Electronics Showcase - HD TV - screen - coronal mass ejections - CME - Earth - satellite - solar flare - space weather - TV - Stereo spacecraft - ESA - SOHO - star

منبع: SPACE.com

0 دیدگاه شما:

Blogger template 'Browniac' by Ourblogtemplates.com 2008

بالای صفحه