شش گوش کیوان به همراه حلقه های این سیاره

چه چیز باعث شده ابرهای کیوان (زحل) به شکل یک شش گوشه در آیند؟ هیچ کس درست نمی داند.
این شش گوشه را نخستین بار فضاپیمای وویجر ۱ به هنگام گذشتن از کنار کیوان در دهه ی ۱۹۸۰ کشف کرد و هیچ کس تاکنون چیزی مانند آن را در جای دیگری از منظومه ی خورشیدی ندیده است. اگر قطب جنوب کیوان با گردباد چرخنده اش برای شگفتی شما کافی نیست، قطب شمالش خواهد بود.
این ساختار ابری شگفت انگیز را می توانید با جزییات دقیق در عکس بالا ببینید که به تازگی توسط فضاپیمای کیوان‌گرد کاسینی گرفته شده. این عکس و عکس های همانندش نشان می دهند که این شش گوش حتی بیش از ۲۰ سال پس از دیدار وویجر همچنان پایدار مانده است. فیلم های قطب شمال کیوان هم نشان می دهند که این ساختار ابری شکل شش گوش خود را حتی به هنگام چرخش نیز نگه می دارد.
بر خلاف تک ابرهایی که گاهی روی زمین، شکلی مانند شش گوش می سازند، به نظر می رسد الگوی ابری کیوان شش ضلع کاملن نمایان و مشخص با درازای تقریبن برابر دارد. چهار سیاره ی زمین می توانند درون این شش گوش جا شوند.
تصویر از پهلوی این سیاره ی غول گازی گرفته شده و سایه ی تاریک آن بر بخشی از سامانه ی بزرگ حلقه هایش افتاده؛ بخشی دیگر از حلقه ها را هم در بالا، سمت راست عکس می توان دید.


واژه نامه:
Saturn - Hexagon - Rings - Voyager - Solar System - South Pole - vortex - North Pole - Cassini spacecraft - hexagonal structure - Earth - Jovian planet - system of rings

منبع: apod.nasa.gov

0 دیدگاه شما:

Blogger template 'Browniac' by Ourblogtemplates.com 2008

بالای صفحه