ترکیبی از چند ویدیوی شهاب روسیه

پناه بر ...! این بلای آسمانی دیگر چیست؟
بامداد جمعه ی گذشته، هزاران نفر از ساکنان نزدیک کوه های اورال در روسیه یکی از تماشایی ترین شهاب های روزگار نوین را دیدند که سینه ی آسمان را می شکافت و پیش می رفت. چند دقیقه بعد هم امواج نیرومند صدایش به گوش رسید و مردم را از جا پراند و تا فاصله ی صدها کیلومتر، شیشه های پنجره ها را خرد کرد.

این فیلم گزیده هایی از چندین ویدیو را نشان می دهد که از درون خودروها ضبط شده اند و فرود این شهاب سرکش، به همراه رد دود آن، سایه هایی که به سرعت جابجا می شوند، و حتی بازتاب نور آن از پشت یک اتوبوس را همزمان نشان می دهند.
گمان می رود این آتشگوی (گوی آتشین) در اثر برخورد یک تکه ی سنگ و یخ به بزرگی یک خودرو به جو زمین پدید آمده. از آن جایی که این رویداد از زاویه های بسیاری ثبت شده، دانشمندان مسیر حرکتش را آنقدر خوب سنجیدند که توانستند نشان دهند از کجا وارد جو شده و تکه هایش کجاها ممکن است افتاده باشند.
آشکارا می دانیم که این شهاب هیچ ارتباطی با سیارک 2012 DA14 که چندین بار بزرگ تر از آن بود و چند ساعت بعد، از سمتی دیگر از کنار زمین گذشت نداشت. اگر تکه های این شهاب سنگ پیدا شوند، چیزهایی از روزگار آغازین منظومهی خورشیدی، روزگاری که احتمالن خودش هم در آن شکل گرفته بود به بشر خواهند گفت.

------------------------------------------------------------
* اینجا لازم است مسئله ای را بیان کنم که امکان دارد برای یکی از دوستان فعال دردسرساز شود.
گویا برای این دوست که بیشترین لینک ها رو از این وبلاگ فرستاده و می فرستند، به دلایل ناشناخته گزارش "بخش، زبان یا محتوای نامناسب" فرستاده شده، در صورتی که لینک بدون هیچگونه مشکلی فرستاده شده بود.
اگر دلیلش این شبهه است که مطالب این وبلاگ توسط یک نفر با چندین آیدی فرستاده میشه، خدمت همه ی گرامیانی که دچار این شبهه شدند عرض کنم که این وبلاگ متعلق به کاربر hiich هست و کاربران دیگری که پست های اون رو به بالاترین می فرستند، کاربرانی با هویت کاملن جداگانه و مستقل هستنند و هیچ ارتباطی به جز لطف و دوستی با کاربر hiich ندارند.
و در ضمن از مسئولان درخواست دارم هر گونه ایراد یا نقصی در مطالب وبلاگ وجود داشته باشه رو به پای بنده بنویسند و دوستان مورد بازخواست و محرومیت قرار نگیرند.

واژه نامه:
Ural Mountains - Russia - meteor - dashcam - fireball - Earth - atmosphere - asteroid - 2012 DA14 - Solar System

منبع: apod.nasa.gov

0 دیدگاه شما:

Blogger template 'Browniac' by Ourblogtemplates.com 2008

بالای صفحه