باران سوزان بر روی خورشید

آیا روی خورشید هم باران می بارد؟
بله، گرچه چیزی که می بارد آب نیست بلکه پلاسمای بسیار داغ است.
نمونه ی چنین بارانی در نیمه ی ژوییه ی ۲۰۱۲، پس از یک فوران روی خورشید رخ داد. این فوران هم به فوران تاج خورشید و هم به یک شراره ی ساده انجامیده بود.
ولی چیزی که شگفت آورتر از همه بود پس از آن رخ داد: پلاسمای درون تاج خورشید در نزدیک همان ناحیه خنک شد و بر سطح فرو ریخت، پدیده ای که به نام باران تاجی شناخته می شود.
الکترون ها، پروتون ها، و یون های درون این باران به دلیل آن که دارای بار الکتریکی بودند، همگی به گونه ی باشکوهی در راستای حلقه های مغناطیسی نزدیک سطح خورشید (خطوط حلقه-مانند میدان مغناطیسی) فرود آمدند و چشم اندازی رویایی پدید آوردند که همچون یک آبشار سه بعدی و بدون سرچشمه به نظر می رسید.
اینجا صحنه ی پدید آمده را با آرامش شگرفش در محدوده ی نور فرابنفش می بینیم که موادی با دمای نزدیک به ۵۰ هزار درجه ی کلوین را نشان می دهد.
این یک ویدیوی دور تند (درنگ زمانی) است که هر ثانیه ی آن برابر است با ۶ دقیقه ی زمان واقعی. بنابراین سراسر زمان این باران تاجی حدود ۱۰ ساعت بوده است.

در همین زمینه: * باران پلاسما بر روی خورشید * گردباد روی سطح خورشید 

واژه نامه:
Sun - plasma - Coronal Mass Ejection - solar flare - solar corona - coronal rain - electron - proton - ion - magnetic loops - ultraviolet - time lapse

منبع: apod.nasa.gov

0 دیدگاه شما:

Blogger template 'Browniac' by Ourblogtemplates.com 2008

بالای صفحه