کهکشان آندرومدا از نگاه هرشل

این نمای فروسرخ که توسط رصدخانه ی فضایی هرشل ثبت شده، کهکشان آندرومدا را نشان می دهد، نزدیک ترین کهکشان مارپیچی بزرگ به راه شیری خودمان. این جزیره ی پرآوازه ی کیهانی که تنها ۲.۵ میلیون سال نوری از ما دور است، میان اخترشناسان با عنوان M۳۱ هم شناخته می شود. آندرومدا با گستردگی بیش از ۲۰۰ هزار سال نوری، دو برابر بزرگ تر از راه شیریست.
این تصویر در رنگ های نمایشی است و داده های آن رگه ها و توده های غبار سرد را نشان می دهد که در طول موج فروسرخ می درخشند ولی در طول موج نور دیدنی (مریی) تیره و کدرند.
سرخی های نزدیک لبه ی کهکشان نشانگر تابش غباریست که از نور ستارگان گرم شده و دمایش به چند ده درجه بالای صفر مطلق رسیده است. رنگ های آبی، غبار گرم تری را نشان می دهند که از نور ستارگان درون هسته ی شلوغ مرکزی کهکشان گرم شده اند.
این غبارها همچنین با نمایاندن رد گاز مولکولی، انبار بزرگ و شگفت انگیز مواد خام در کهکشان آندرومدا برای ستاره زایی‌های آینده را نیز نشان می دهند.


واژه نامه:
Herschel Space Observatory - Andromeda Galaxy - spiral galaxy - Milky Way - island universe - M31 - false color - infrared - visual wavelength - absolute zero - core - molecular gas - star formation

منبع: apod.nasa.gov

0 دیدگاه شما:

Blogger template 'Browniac' by Ourblogtemplates.com 2008

بالای صفحه