سحابی شکارچی از چشم فروسرخ تلسکوپ WISE

سحابی بزرگ شکارچی (جبار) جایی فریبنده و جذاب است. این سحابی که بدون تلسکوپ هم می توان آن را دید، همچون لکه ی کُرکی کوچکی در صورت فلکی شکارچی دیده می شود.
ولی این تصویر که به وسیله ی رصدخانه ی فضایی وایز (WISE) در مدار زمین ثبت شده و در آن، از پیوند چهار رنگ نمایشی (غیرواقعی) برای نشان دادن پرتوهای فروسرخ بهره برده شده، سحابی شکارچی را مانند آشفته بازاری از ستارگان نوساخته، گازهای داغ، و غبار تیره در همسایگی خودمان نشان می دهد [این را هم ببینید: * نمایی یک میلیارد پیکسلی از سحابی شکارچی].
بیشتر نیرو و انرژی سحابی شکارچی (M۴۲) از ستارگان خوشه ی ذوزنقه که نزدیک مرکز این تصویرِ گسترده میدان به چشم می خورد تامین می شود. تابش سبزفام و رازگونه ای که به گرد ستارگان پرنور درون این تصویر می بینید، بازتاب نور خود این ستارگان توسط رشته های در هم پیچیده ی گرد و غبار است؛ رشته هایی که بیشتر این منطقه را پوشانده اند.
مجموعه ی کنونی ابرهای سحابی شکارچی، که سحابی کله اسبی را هم در بر دارد، به آرامی در حال پخش شدن است و طی ۱۰۰ هزار سال آینده پراکنده خواهد شد.

واژه نامه:
Infrared - WISE - Great Nebula in Orion - constellation of Orion - Orion Nebula - M42 - Trapezium - star cluster - dust filament - Orion Nebula cloud complex - Horsehead Nebula.

منبع: apod.nasa.gov

3 دیدگاه شما:

SQR

سلام، خسته نباشید واقعا و تشکر بسیار!

یه سؤالی برام مطرحه که البته به این پست ربطی نداره، اما خب نمی‌دونستم کجا بپرسم:

اگر فرضا یک لیوان آب در فضا رها کنیم فکر می‌کنم که آب بلافاصله منجمد بشه. حالا سؤالم اینه که وقتی ماده‌ای نیست که حرارت به اون منتقل بشه، آب چرا در فضا یخ می‌زنه؟! به تعبیری دیگر - و البته غیرعلمی - چرا فضا سرد هست؟

یک ستاره در هفت آسمان

دوست عزیز
نخست بگم که اصطلاح "دمای فضا" بی معناست. چون دما به معنای جنبش مولکول های ماده هست و وقتی ماده ای (هوایی) وجود نداره، دمایی هم در کار نخواهد بود.
ولی اگر جسمی در ژرفای فضا قرار بگیره، دماش بستگی به میزان پرتویی داره که از خورشید یا ستارگان دیگه دریافت می کنه.
اگه یک لیوان اب رو در فضا رها کنیم، یخ نمی زنه، بلکه می جوشه!!
چرا؟ چون فشار بسیار پایین (در حد صفر) هست و هر چه فشار پایین تر باشه، نقطه ی جوش هم پایین تر میاد.
بنابراین آب سریعن به بخار تبدیل میشه و سپسف این بخار در فرآیندی وارونه ی فرآیند تصعید (تبدیل جامد به گاز)، به بلورهای جامد ریز تبدیل میشه.

SQR

سپاس از توضیح.

Blogger template 'Browniac' by Ourblogtemplates.com 2008

بالای صفحه