سیاره سرخ زیر سطحش چندان هم سرخ نیست

* رنگی که به نماد سیاره ی سرخ تبدیل شده تنها به اندازه ی پوست آن ژرفا دارد.

تصویری که خودروی کنجکاوی ناسا گرفته و
نخستین نمونه ی سنگ پودر شده ای که با مته ی
خودرو بیرون کشیده شده را نشان می دهد. این
عکس در ۲۰ فوریه یا سول ۱۹۳ (۱۹۳مین
روز بهرامی کار خودرو) توسط دوربین روی
بازوی آن (ماستکم) گرفته شده.
کنجکاوی، خودروی بهرام نورد ناسا، اوایل این ماه با مته اش یک سوراخ ۶.۴ سانتیمتری درون یک برونزد سنگی به نام "جان کلاین" روی سطح سیاره ی سرخ به وجود آورد و سنگی را آشکار کرد که به جای رنگ آشنای نارنجی کهنه، کاملن خاکستری است.

جوئل هورویتز، دانشمند سامانه ی نمونه برداری کنجکاوی در آزمایشگاه پیشرانش جت ناسا (JPL) در پاسادنای کالیفرنیا، روز چهارشنبه ۲۰ فوریه به خبرنگاران گفت: «ما اینجا به گونه ای، رنگی تازه از بهرام را می بینیم و این برای ما چیز هیجان انگیزیست.»

رنگ سرخ بهرام ناشی از لایه ی سطحی گرد و خاک آنست که فرآیند زنگ زدگی را پشت سر گذاشته و طی این فرآیند، آهن درونش اکسیده شده است.

دانشمندان به کمک مته ی چکشی کنجکاوی توانستند برای نخستین بار زیر این روکش خاکی را ببینند، و به گفته ی اعضای گروه خودرو، نخستین چیزهایی که از جان کلاین - جایی که این خودرو نخستین عملیات کامل مته زنی و نمونه برداری را انجام داد- دیدند شگفت انگیز بود.

هورویتز می گوید: «گَرد خاکستری رنگی که کنجکاوی جمع کرد شاید نشانه هایی از آهنی را در خود داشته باشد که فرآیند اکسایش را از سر نگذرانده؛ اکسایشی که بعدها به زنگ زدگی سنگ ها و نارنجی شدن آن ها -که به گونه ای رنگ نمادین بهرام است- انجامید.»

در میانه ی این تصویر از خودروی کنجکاوی
ناسا، سوراخی در سنگی به نام "جان کلاین"
دیده می‌شود، جایی که کنجکاوی نخستین عملیات
مته زنی و نمونه برداری روی بهرام را انجام
داد. این مته زنی در ۸ فوریه ی ۲۰۱۳، برابر
با سول ۱۸۲ (یا ۱۸۲مین روز بهرامی کار
کنجکاوی) انجام شد. تصویر بزرگ تر
کنجکاوی در ماه اوت گذشته درون دهانه ی پهناور گیل بر سطح سیاره ی سرخ فرود آمد و ماموریت دو ساله ی آغازینش را برای تعیین این که آیا آن منطقه هرگز برای موجودات ذره بینی زیست پذیر بوده یا نه آغاز نمود. این خودروی ۱ تنی ۱۰ دستگاه علمی و ۱۷ دوربین گوناگون با خود دارد، همچنین افزارهای دیگری مانند مته ی سنگ سوراخ کنی که به بازویش وصل شده.

این مته واپسین افزار کنجکاوی بود که برای کار روی سیاره ی سرخ آزمایش شد و گروه گردانندگان خودرو از این که نخستین دور کار مته تا این اندازه روان و بی نقص بود به هیجان آمده اند.

دانشمند اصلی برنامه ی کنجکاوی، جان گروتزینگر که یک زمین شناس در کلتک پاسادناست می گوید: «این یک نقطه ی عطف واقعن بزرگ برای ماست.»

به گفته ی اعضای گروه خودرو، بیرون کشیدن پودر سنگ از ژرفای سطح جان کلاین - که نشانه هایی از آب مایع در زمان های دور را می نمایاند - همچنین جایگاه کنجکاوی را در کتاب های تاریخ تثبیت می کند.

لوییز جاندورا، سرمهندس سامانه ی نمونه برداری کنجکاوی در JPL می گوید: «این نخستین بارست که یک روبات، چه ثابت چه رونده، سطح یک سنگ روی بهرام را برای نمونه برداری سوراخ می کند. در واقع، این نخستین بارست که یک خودرو در جایی به جز زمین یک سنگ را برای نمونه برداری سوراخ کرده است.»

واژه نامه:
Red - NASA - Mars - Curiosity - Red Planet - outcrop - John Klein - Joel Hurowitz - Jet Propulsion Laboratory - JPL - iron - sample-collection - oxidative process - Gale Crater - microbial life - John Grotzinger - liquid water - Louise Jandura - Earth - Mast Camera - Sol

منبع: SPACE.com

0 دیدگاه شما:

Blogger template 'Browniac' by Ourblogtemplates.com 2008

بالای صفحه