اندرونی یک شکارچی

سحابی بزرگ شکارچی (جبار) که یک منطقه ی ستاره زایی پهناور در نزدیکی خودمانست را شاید بتوان پرآوازه ترین سحابی در اخترشناسی دانست. در این منطقه، گازهای برافروخته و تابنده ستارگان داغ و جوان را در لبه ی یک ابر مولکولی غول پیکرِ میان ستاره ای که تنها ۱۵۰۰ سال نوری از زمین فاصله دارد در بر گرفته اند.
در این نمای ژرف، هر یک از تابش هایی که از اکسیژن، هیدروژن، پیچه ها و لایه های غبار و گاز گسیلیده می شود به گونه ای جداگانه و مشخص با رنگ هایی ویژه نمایانده شده اند.
سحابی بزرگ شکارچی را می توانید با چشم نامسلح نزدیک کمربند سه ستاره ای شکارچی -که به سادگی در آسمان شناسایی می شود- در صورت فلکی پرطرفدار و آشنای شکارچی (جبار) ببینید.
این سحابی افزون بر آن که یک خوشه ی باز و درخشان ستاره ای به نام خوشه ی ذوزنقه را در خود جای داده، پرورشگاه های ستاره ای پرشمار دیگری را هم در بر گرفته. این پرورشگاه ها سرشارند از گاز هیدروژن بسیار، ستارگان داغ جوان، قرص های پیش سیاره ای (پروپلید)، و فواره های ستاره ای که مواد را با سرعت بسیار از خود بیرون می زنند.
سحابی شکارچی یا M۴۲ حدود ۴۰ سال نوری گستردگی دارد و در بازوی مارپیچی همنام خودش که خورشید هم در آنست، در کهکشان راه شیری جای دارد.

در همین زمینه: * نمای یک میلیارد پیکسلی از سحابی شکارچی   

واژه نامه:
M42 - Orion Nebula - Great Nebula in Orion - starbirth region - interstellar - molecular cloud - oxygen - hydrogen - belt - constellation Orion - open cluster - Trapezium - stellar nursery - proplyd - stellar jet - spiral arm - Galaxy - Sun

منبع: apod.nasa.gov

0 دیدگاه شما:

Blogger template 'Browniac' by Ourblogtemplates.com 2008

بالای صفحه