عکس خیره کننده کنجکاوی از کوه بلند بهرام

* کنجکاوی، خودروی بهرام نورد ناسا پانورامایی با جزییات خیره کننده از کوه غول پیکر سیاره ی سرخ، که
مقصد پایانی پژوهش های خودش است گرفته.

اعضای گروه این خودرو با همگذاری ده ها عکس تله فوتویی که کنجکاوی در ۲۰ سپتامبر پارسال گرفته بود، چشم انداز ستیغ کوه شارپ که بیش از ۵ کیلومتر سر به آسمان سیاره ی بهرام (مریخ) کشیده را پدید آورده و آن را در روز جمعه، ۱۵ مارس منتشر نمودند.
این عکس یک همگذاری از عکس های گرفته شده توسط دوربین ماستکم خودروی کنجکاوی ناسا است و کوه شارپ را با یک تنظیم تراز-سفید نشان می دهد که باعث شده آسمان به رنگ آبی، و خاک هم به رنگی در آید که اگر روی زمین و با نورپردازی زمین بود دیده می شد. عکس هایی که این تصویر را پدید آورده اند در روز ۴۵ بهرامی (سول) کار کنجکاوی روی بهرام گرفته شدند (۲۰ سپتامبر ۲۰۱۲). این تصویر در ۱۵ مارس ۲۰۱۳ منتشر شد. ۸۰۰ در ۶۰۰ - ۹۴۶ در ۷۱۰ - ۱۰۲۴ در ۷۶۸ - سراسرنمای کامل: ۲۵۵۷ در ۳۵۴
پژوهشگران دو نگارش از این نمای موزاییکی درست کردند. یکی در رنگ های خام و اصلی که کوه شارپ را همانگونه که باید در عکس های یک دوربین دیجیتالی معمولی دیده شود نشان می دهد. تصویر دیگر "تراز رنگ سفید" (white-balanced) شده و نمایی را پدید آورده که همانند نورپردازی زمین است، با یک آسمان آشنای آبی.

مقامات ناسا روز جمعه در توضیح پانورامای کوه شارپ نوشتند: «نگارش های تراز- سفید به دانشمندان کمک می کند تا مواد سنگ ها را بر پایه ی آزموده ها و تجربیات زمینی خود شناسایی کنند. آسمان بهرام در چشم انسان بیشتر به رنگ تافی (شکلات شکر زرد و ذرت، butterscotch) دیده می شود.»

هر دو نگارش این نمای موزاییکی را می توانید با امکان بزرگنمایی و سراسرنما، با رزولوشن بالا در تارنمای GigaPan ببینید. برای دیدن نمای تراز-سفید به این نشانی:
و برای نگارش رنگ خام به این نشانی بروید:

کوه شارپ از مرکز دهانه ی گیل به آسمان برخاسته؛ گودالی به پهنای ۱۶۰ کیلومتر که خودروی کنجکاوی - با اندازه ی یک اتومبیل - ماه اوت گذشته در آن فرود آمد. دانشمندان به درستی دلیل شکل گیری این کوه بزرگ را نمی دانند زیرا چیزی کاملن همسان با آن روی زمین وجود ندارد.

در پایه ی کوه نشانه هایی از قرار داشتن در معرض آب مایع در روزگارانی دور دیده شده، و لایه های پرشمار آن هم چگونگی تغییرات شرایط محیطی بهرام در گذر زمان را در خود ثبت کرده. دانشمندان کنجکاوی امیدوارند که این خودروی شش چرخه بتواند با بالا رفتن از بلندی های دامنه ی کوه شارپ، این لایه ها را همچون برگ های یک کتاب بخواند.
این عکس هم یک همگذاری از عکس های گرفته شده توسط دوربین ماستکم خودروی کنجکاوی ناسا است و کوه شارپ را به رنگ اصلی و خام، همانگونه که توسط دوربین گرفته شده بود نشان می دهد. این عکس رنگ های چشم انداز را به گونه ای نشان می دهد که از پشت دوربین یک تلفن هوشمند معمولی و بدون هیچ پردازشی دیده می شود. عکس هایی که این تصویر را پدید آورده اند نیز در روز ۴۵ بهرامی (سول) کار کنجکاوی روی بهرام گرفته شدند (۲۰ سپتامبر ۲۰۱۲). این تصویر در ۱۵ مارس ۲۰۱۳ منتشر شد. ۸۰۰ در ۶۰۰ - ۹۴۶ در ۷۱۰ - ۱۰۲۴ در ۷۶۸ - ۱۶۰۰ در ۱۲۰۰ - سراسرنمای کامل: ۳۰۰۰ در ۴۱۵
گروه کنجکاوی در عزمشان برای رفتن به کوه شارپ استوارند، ولی این روبات دستکم تا چند ماه دیگر پای به این مسیر ۱۰ کیلومتری نخواهد گذاشت. کنجکاوی هنوز کارهایی برای انجام دادن در جایگاهی به نام خلیج یلونایف دارد، جایی که هفته ی گذشته دانشمندان اعلام کردند در گذشته ی دور، توان زیست پذیری برای موجودات ذره بینی را داشته.

کنجکاوی پس از بررسی نمونه هایی از خاک بهرام که از درون سوراخی که خودش با مته زنی ماه گذشته در دل سنگ های خلیج یلونایف کنده بود بیرون کشید به این کشف دست یافت. پژوهشگران می خواهند برای تایید و گسترش مشاهدات خود، مواد به دست آمده از یک سوراخ دیگر را هم بررسی کنند.

ولی به گفته ی اعضای گروه، کنجکاوی دستکم تا ماه می آینده به سراغ مته زنی دیگری نخواهد رفت. دلیلش اینست که این خودرو هنوز درگیر دست وپنجه نرم کردن با یک اشکال رایانه ای است که باعث شد رایانه ی اصلی آن از خط خارج شود، و یک هم‌ترازی نامطلوب میان زمین، بهرام، و خورشید که در بخش بزرگی از ماه آوریل روی خواهد داد نیز ارتباط با آن را دشوار خواهد کرد.

واژه نامه:
NASA - Mars rover - Curiosity - panorama - Red Planet - mountain - Mount Sharp - telephoto - raw color - white-balanced - butterscotch - Gale Crater - Earth - liquid water - Mars - foothill - Yellowknife Bay - microbial life - computer glitch - alignment - Earth - sun - Mast Camera - Mastcam - Martian day - sol

منبع: SPACE.com

0 دیدگاه شما:

Blogger template 'Browniac' by Ourblogtemplates.com 2008

بالای صفحه