آیا به راستی وویجر ۱ پای از منظومه خورشیدی بیرون گذاشته؟

* بر پایه ی یک پژوهش تازه که امروز در اینترنت منتشر شد، به نظر می رسد وویجر ۱ سی و پنج سال پس از پرتابش به فضا از هورسپهر (هلیوسفر) و قلمروی نفوذ خورشید بیرون رفته.
بنا بر یک پژوهش تازه، به نظر می رسد که وویجر ۱ پایش را از هورسپهر بیرون نهاده. ناسا می گوید این فضاپیما وارد یک منطقه ی تازه میان منظومه ی خورشیدی و فضای میان ستاره ای شده که دانشمندان آن را منطقه ی اُفت می خوانند. این تصویر نشان می دهد که لبه ی درونی منطقه ی افت در حدود ۱۶.۹ میلیارد کیلومتر از خورشید فاصله دارد. از فاصله ی لبه ی بیرونی آن تا خورشید آگاهی نداریم. تصویر بزرگ تر
هورسپهر (هلیوسفر) منطقه ای از فضاست که در میدان نفوذ خورشید و باد ذرات پرانرژیش قرار گرفته، و بر پایه ی پژوهش های تازه که در اینترنت منتشر شده، گمان می رود ساختاری حباب-گونه و بسته در دل محیط گاز و غبار میان‌ ستاره‌ای کهکشان راه شیری باشد.

در ۲۵ اوت ۲۰۱۲، فضاپیمای وویجر ۱ ناسا، در فاصله ی حدود ۱۷ میلیارد کیلومتری خورشید، تغییرات شدیدی در سطح تابش های دریافتیش نشان داد. پرتوهای نابهنجار و نامعمول کیهانی، که پرتوهای کیهانیِ به دام افتاده در بخش بیرونی هورسپهرند، تقریبن همگی ناپدید شدند و اندازه‌شان به کمتر از ۱ درصد مقدار پیشین افت کرد. همزمان، پرتوهای کیهانی کهکشانی - تابش کیهانی که از بیرون منظومه ی خورشیدی می آید - تا سطح هایی که از زمان پرتاب وویجر دیده نشده بود بالا رفت، با شدت هایی تا دو برابر سطح های پیشین.

این یافته ها برای انتشار در Geophysical Research Letters، یک نشریه از آنِ انجمن ژئوفیزیک آمریکا، پذیرفته شده‌اند.

بیل وبر، استاد بازنشسته ی اخترشناسی در دانشگاه ایالتی لاس کروسس نیومکزیکو می گوید: «تنها در عرض چند روز، شدت هورسپهری پرتوهای به دام افتاده افت کرد، و شدت پرتوهای کیهانی به اندازه ای بالا رفت که اگر از هورسپهر بیرون برویم می بایست به آن اندازه دریافت کنیم.» وی خواستار نامیدن این مرز گذار به نام "هورشیب" یا heliocliff شد.

به نوشته ی نویسندگان مقاله ی این نشریه (GRL): «به نظر می رسد این فضاپیما [وویجر ۱] از منطقه ی اصلی زیر نفوذ خورشید بیرون رفته، و طیف هیدروژن و هلیومی که نشان می دهد، ویژه ی هیدروژن و هلیومیست که در محیط میان‌ستاره‌ای انتظار می رود.»

با این حال وبر یادآوری می کند که دانشمندان باز هم گفتگو و بررسی درباره ی این که آیا وویجر ۱ به فضای میان ستاره‌ای رسیده یا وارد یک منطقه ی ناشناخته و جداگانه در آن سوی منظومه ی خورشیدی شده را پی خواهند گرفت. وی می نویسد: «من می گویم این فضاپیما از هورسپهر معمولی بیرون رفته. ما به یک منطقه ی تازه رسیده ایم و هر چیزی را که می‌سنجیم و اندازه می گیریم دیگرگونه و هیجان انگیز است.»

Voyager 1 - Sun - heliosphere - energetic particle - interstellar medium - Milky Way galaxy - cosmic ray - solar system - Geophysical Research Letters - American Geophysical Union - Bill Webber - transition boundary - heliocliff - GRL - hydrogen - helium - spectra - NASA - Jet Propulsion Laboratory

منبع: sciencedaily

0 دیدگاه شما:

Blogger template 'Browniac' by Ourblogtemplates.com 2008

بالای صفحه