۱۵ عکس از «آیسان»؛ دنباله داری که شاید تاریخی شود

۱- دنباله دار آیسان از چشم ماهواره ی سویفت
تلسکوپ نور دیدنی/فرابنفشی که روی ماهواره ی سویفت ناسا است، در ۳۰ ژانویه این عکس را از دنباله دار آیسان، هنگامی که ۳.۳ درجه از ستاره ی پرنور کاستور در صورت فلکی دوپیکر (جوزا) فاصله داشت گرفت. این عکس با یک نوردهی ۵.۵ دقیقه ای برای نور دیدنی گرفته شده و در زمان ثبت آن، روشنی دنباله دار آیسان حدود ۵۰۰۰ بار کم تر از حد توان دید انسان بود. این تصویر در ۲۹ مارس ۲۰۱۳ انتشار یافت. آیسان در مرکز عکس دیده می شود:
۱- دنباله دار آیسان از چشم ماهواره ی سویفت- تصویر بزرگ تر
۲- نقشه ی آسمان برای دنباله دار  C/2012 S1 یا آیسان (ISON)
از اکنون تا ماه اکتبر، دنباله دار آیسان در مسیرش به سوی خورشید، از درون صورت های فلکی دوپیکر (جوزا)، خرچنگ (سرطان)، و شیر (اسد) خواهد گذشت. این تصویر هم در ۲۹ مارس ۲۰۱۳ انتشار یافت:
۲- نقشه ی آسمان برای دنباله دار آیسان- تصویر بزرگ تر
۳- دنباله دار آیسان
این دنباله دار که به هنگام دیدارش با خورشید در ماه نوامبر، شاید درخششی تماشایی بیابد، توسط فضاپیمای "برخورد ژرف" هم دیده شد. این فضاپیما از کنار دنباله دارهای تمپل ۱ و هارتلی ۲ نیز گذشته و از دنباله دار گاراد عکس های علمی هم گرفته بود:
۳- دنباله دار C/2012 S1 یا آیسان (ISON) - تصویر کمی بزرگ تر
۴- مسیر مداری دنباله دار آیسان
این مسیر مداری دنباله دار C/2012 S1 یا آیسان است. این دنباله دار هم اکنون درست درون مدار مشتری جای دارد. در نوامبر ۲۰۱۳، آیسان از فاصله ی کمتر از ۱.۸ میلیون کیلومتری سطح خورشید خواهد گذشت. گرمای شدیدی که به هنگام این رویارویی نزدیک با خورشید بر آن وارد می شود، می تواند از آیسان جرمی با درخشش کافی برای چشم نامسلح بسازد. این تصویر در ۵ فوریه ی ۲۰۱۳ منتشر شد:
۴- مسیر مداری آیسان- تصویر بزرگ تر
۵- دنباله دار آیسان از پشت تلسکوپ
این تک‌ نمایی از یک ویدیوی ناسا است که می توانید دنباله دار آیسان را، به گونه ای که از پشت تلسکوپ دیده می شود، در آن شناسایی کنید:
۵- دنباله دار آیسان از پشت تلسکوپ- تصویر بزرگ تر
۶- یابندگان دنباله دار آیسان
یابندگان (کشف کنندگان) دنباله دار C/2012 S1 یا آیسان، ویتالی نسکی و آرتیوم نوویچونوک، اینجا در تصویر پیوست در برابر عکسی که ستاره شناس آماتور، جان چوماک از این دنباله دار گرفته دیده می شوند:
۶- یابندگان دنباله دار آیسان- تصویر بزرگ تر
۷- مدار دنباله دار آیسان در سال ۲۰۱۳
مدار دنباله دار آیسان در این تک نمای برگرفته از یک ویدیوی ناسا دیده می شود. این عکس جایگاه (موقعیت) دنباله دار آیسان را در ژانویه ی ۲۰۱۳ می نمایاند:
۷- مدار دنباله دار آیسان در سال ۲۰۱۳ - تصویر بزرگ تر
۸- نقشه ی آسمان برای دنباله دار آیسان
این نقشه ی ستارگان (برآورد شده برای عرض جغرافیایی ۴۶ درجه ی شمالی، حدود ۴۵ دقیقه پیش از سر زدن خورشید) برای ۱۰ نوامبر ۲۰۱۳ است و جایگاه دنباله دار آیسان در آن هنگام را نشان می دهد. این تصویر در ۲۴ سپتامبر ۲۰۱۲ منتشر شد:
۸- نقشه ی آسمان برای دنباله دار آیسان- تصویر بزرگ تر
۹- دنباله دار آیسان: ۱۱ دسامبر ۲۰۱۳
این تک نمایی از یک ویدیوی ناسا است و جایگاه دنباله دار آیسان را در شب ۱۱ دسامبر ۲۰۱۳ نشان می دهد. این دنباله دار می تواند به جرمی با درخشش خیره کننده در آسمان شب زمین تبدیل گردد:
۹- دنباله دار آیسان: ۱۱ دسامبر ۲۰۱۳- تصویر بزرگ تر
۱۰- دنباله دار آیسان در رنگ نمایشی (رنگ دروغین یا کاذب)
دنباله دار آیسان در ۲۲ دسامبر ۲۰۱۲، در رصدخانه ی RAS نزدیک میهیل نیومکزیکو توسط ستاره شناسان آماتور: ارنستو گویدو، جیووانی سوسترو و نیک هاوز از رصدخانه ی رمانزاکو مورد عکاسی قرار گرفت:
۱۰- دنباله دار آیسان در رنگ نمایشی (رنگ دروغین یا کاذب)- تصویر بزرگ تر
۱۱- دنباله دار آیسان در راه: ۲۱ ژانویه ی ۲۰۱۳
این نقشه ی آسمان از ناسا جایگاه دنباله دار آیسان را در آسمان در ۲۱ ژانویه ی ۲۰۱۳ نشان می دهد:
۱۱- دنباله دار آیسان در راه: ۲۱ ژانویه ی ۲۰۱۳- تصویر کمی بزرگ تر
۱۲- دنباله دار نویافته ی آیسان
این تصویر دنباله دار نویافته ی آیسان را از چشم رصدخانه ی رمانزاکو در ایتالیا نشان می دهد. این عکس را که ستاره شناسان آماتور: ارنستو گویدو، جیووانی سوسترو و نیک هاوز گرفتند، نماییست که وجود دنباله دار را تایید می کند. دنباله دار نخستین بار توسط ویتالی نِوسکی (ویتبسک، بلاروس) و آریتوم نوویچونوک (کوندوپوگا، روسیه) دیده شد. این تصویر هم در ۲۴ سپتامبر ۲۰۱۲ انتشار یافت:
۱۲- دنباله دار نویافته ی آیسان- تصویر بزرگ تر
۱۳- دنباله دار آیسان در آسمان شب
رصدگر آسمان، ورنان دای این عکس را در ۸ ژانویه ی ۲۰۱۲ از دنباله دار آیسان گرفت. این دنباله دار هم اینک در صورت فلکی دوپیکر (جوزا) است و دارد از میان سر دوقلوهای کاستور و پولوکس می گذرد:
۱۳- دنباله دار آیسان در آسمان شب- تصویر بزرگ تر
۱۴- نقشه ی مدار دنباله دار آیسان
این نمودار ناسا مدار و جایگاه کنونی دنباله دار آیسان را می نمایاند. این دنباله دار هم اکنون به اندازه ی ۶.۲۵ یکای اخترشناسی (AU) از خورشید دور است. فاصله ی زمین تا خورشید هم ۱ یکای اخترشناسیست. این تصویر در ۲۴ سپتامبر ۲۰۱۲ منتشر شد:
۱۴- نقشه ی مدار دنباله دار آیسان- تصویر کمی بزرگ تر
۱۵- دنباله دار آیسان
این نگاره، دنباله دار نوسکی-نوویچونوک (آیسان) را چنانچه باید در غروب ۲۹ نوامبر دیده شود نشان می دهد. البته در صورتی که روز پیش (۲۸ نوامبر) از رویارویی نزدیکش با خورشید جان به در برده باشد:
۱۵- دنباله دار آیسان- تصویر بزرگ تر

واژه نامه:
SWIFT Satellite - Comet ISON - Ultraviolet/Optical Telescope - NASA - star - Castor - constellation Gemini - constellation Cancer - constellation Leo - C/2012 S1 - Sun - Deep Impact - Tempel 1 - Hartley 2 - Garradd - orbital trajectory - Jupiter - naked-eye - Vitaly Neski - Artyom Novichonok - John Chumack - False Color - Ernesto Guido - Giovanni Sostero - Nick Howes - Vitali Nevski - Artyom Novichonok - Vernon Dye - Pollux - AU - Earth - Nevski-Novichonok

منبع: SPACE.com

0 دیدگاه شما:

Blogger template 'Browniac' by Ourblogtemplates.com 2008

بالای صفحه