هابل عکس دنباله دار تاریخی «آیسان» را گرفت

عکسی که تلسکوپ فضایی هابل در ۱۰ آوریل ۲۰۱۳ از دنباله دار
آیسان (ISON یا C/2012 S1) گرفت. این عکس در نور دیدنی
(مریی) ثبت شده است. رنگ نمایشی آبی هم به ان افزوده شده تا
جزییات ساختار دنباله دار را نمایان کند.
انتظار می رود در هفته های پایانی امسال، دنباله دار آیسان (ISON)، با گذشتن از درون جو خورشید به جرمی تبدیل شود که با چشم نامسلح نیز بتوان آن را دید.

اکنون تلسکوپ فضایی هابل نگاهی دزدانه به این دنباله دار که در راه خورشید است و به این سو می آید انداخته و از آن عکسی تازه گرفته.

هابل عکس آیسان را در ۱۰ آوریل گرفت. در آن هنگام، این دنباله دار در فاصله ی ۶۲۱ میلیون کیلومتری خورشید بود (۶۳۴ میلیون کیلومتری زمین)، درست درون مدار مشتری. 

آیسان دیگر حتی در آن فاصله ی دور هم به دلیل اثر گرمای خورشید بر سطحش و بخار شدن گازهای یخ زده ی آن، فعال شده است. بررسی دقیق این عکس، فواره های نیرومندی که ذرات غبار را از سطحِ رو به خورشیدِ هسته ی دنباله دار به بیرون می دمند آشکار می کند.

ستاره شناسان با بهره از تصاویر هابل، سطح کنش و فعالیت دنباله دار را اندازه گرفته و اندازه ی هسته ی یخی آن را برآورد می نمایند. سنجش های آغازین نشان می دهد که بزرگی هسته ی آیسان بیش از ۵ تا ۶ کیلومتر نیست. به گفته ی پژوهشگران، این اندازه نسبت به سطح بالای فعالیتی که تاکنون در این دنباله دار دیده شده، به میزان چشمگیری کوچک است.

جو غبارآلود دنباله دار که به آن "گیسو" می گویند نزدیک به ۴۹۹۰ کیلومتر پهنا دارد، ۱.۲ برابر پهنای استرالیا. یک دُم غباری به بلندی بیش از ۹۱ هزار کیلومتر هم دارد که بسیار فراتر از میدان دید هابل کشیده شده است.

دانشمندان در حال بررسی های دقیق تری هستند تا این سنجش ها و برآوردها را بهبود بخشیده و فعالیت دنباله دار در ۲۸ نوامبر، هنگامی که به فاصله ی ۱ میلیون و ۱۲۶ هزار کیلومتری سطح پرآشوب خورشید رسید را پیش بینی نمایند.
تصویر سمت راست، مورد پردازش رایانه ایِ قرار گرفته تا ساختار گیسوی دنباله دار آشکارتر شود
در همین زمینه: * ۱۵ عکس از «آیسان»؛ دنباله داری که شاید تاریخی شود * آیسان دُم در آورده * دنباله دار بزرگی به این سو می آید * آیا «آیسان» درخشان ترین دنباله دار تاریخ خواهد شد؟

واژه نامه:
Comet - ISON - naked-eye - sun - Hubble Space Telescope - Earth - orbit - Jupiter - nucleus - atmosphere - coma - Australia - C/2012 S1 - visible light - false color

منبع: science.nasa

0 دیدگاه شما:

Blogger template 'Browniac' by Ourblogtemplates.com 2008

بالای صفحه