فرستادگان بشر در گوشه و کنار منظومه خورشیدی

در حال حاضر چه فضاپیماهایی از سوی بشر سرگرم کاوشِ گوشه و کنار سامانه ی خورشیدی‌اند؟
در زمان کنونی، هر یک از سیاره های درونی (سیاره های خاکی یا زمین‌سان) دستکم یک کاوشگر روباتیک ویژه ی خود دارند، هم‌زمان چند فضاپیمای دیگر هم خورشید را زیر نظر گرفته اند، چند تا در حال نقشه برداری از ماه زمینند، چند تایی به پیگیری و تعقیب سیارک ها و دنباله دارها سرگرمند، یکی دارد به گرد کیوان (زحل) می چرخد، و چند فضاپیما هم دیگر روانه ی ژرفای فضای بیرون از سامانه ی خورشیدی شده اند. [در همین زمینه: * دورترین ساخته های بشر]
نگاره ای که اینجا می بینید جزییات بیشتری درباره ی این کاوشگرها ارایه می دهد. در بالا سمت راست، فضای درونی سامانه به تصویر کشیده شده و در پایین، سمت چپ هم فضای بیرونی سامانه ی خورشیدی را می بینید:
اکنون با چنین ناوگانی، شاید بتوان گفت روزگاری که در آن به سر می بریم دوره ایست که انسان برای نخستین بار به کاوش سامانه ی "ستاره ی" خودش پرداخته.
این فضاپیماهای بسیار دور از هم، گاهی به همراه یکدیگر همچون یک شبکه ی میان سیاره ای رفتار می کنند: هنگامی که انفجاری در دوردست فضا رخ می دهد، از روی تفاوت زمان دریافت فوتون های پرانرژی انفجار توسط هر یک از این کاوشگرها، می توان به جهت انفجار پی برد.
در پایین تصویر، نقشه ی کارهای برجسته ای که در آینده از چند کاوشگر مهم انتظار داریم را می بینید. از آن جمله: فضاپیمای داون (Dawn) که به سرس، بزرگ ترین جرم کمربند سیارکی خواهد رسید، و فضاپیمای افق های نو که با پلوتو دیدار خواهد کرد، هر دو در سال ۲۰۱۵.

در همین زمینه: * "هفت دقیقه وحشت" پیش روی ما * خورشید ۳۶۰ درجه * رنگ و روی زرد ماه * پرواز مجازی بر فراز سیارک وستا * رقص دوباره با تمپل ۱ * دیدار کاسینی با کیوان * جدایی از وستا - ایستگاه بعدی: سرس * واپسین صحنه هایی که فضاپیماهای دوقلوی ناسا دیدند * روز نخست مسنجر 
و: * مشتری و افق های تازه * آنچه وویجر از کهکشان می بیند و ما نمی بینیم * طرحی که نشان می دهد وویجر از مرز سامانه خورشیدی گذشته * والنتاین ۱۹۹۰ - عکس خانوادگی خورشید و فرزندانش * آیا به راستی وویجر ۱ پای از سامانه خورشیدی بیرون گذاشته؟ 
و: * مقایسه "کپلر 22b" با سیاره های درونی منظومه خورشیدی * در جستجوی خاستگاه طلا 

واژه نامه:
Solar System - inner planet - robotic explorer - Sun - Earth - Moon - asteroid - comet - Saturn - armada - star system - InterPlanetary Network - photon - Dawn - Ceres - asteroid belt - New Horizons - Pluto

منبع: apod.nasa.gov

2 دیدگاه شما:

Jiani

با سپاس , میشه جای گذینی برای منظومه پیدا کرد .
چه خوبه که شمسی رو مینویسید خورشیدی .

یک ستاره در هفت آسمان

خواهش می کنم
به جای منظومه میشه نوشت سامانه
ولی سامانه بدجوری سنگینه. نیست؟

Blogger template 'Browniac' by Ourblogtemplates.com 2008

بالای صفحه