سحابی جاروی جادوگر

نه تا ده هزار سال قبل، پیش از آن که تاریخ مدون بشر آغاز شود، نور تازه ای به ناگهان در آسمان شبانه پدیدار شد و پس از چند هفته نیز رو به خاموشی رفت.
امروزه ما می دانیم که آن نور، نور یک ابرنواختر (انفجار یک ستاره) بوده، و ابرهای گسترنده ای که از پسماندش به جا مانده را نیز به نام سحابی پرده می شناسیم. این نمای تلسکوپی واضح، یکی از بخش های باختری سحابی پرده را نشان می‌دهد که به عنوان NGC ۶۹۶۰ رده بندی شده ولی به نامِ کمتر رسمیِ سحابی جاروی جادوگر نیز شناخته می شود.
موج شوک هایی که در آن انفجار سهمگین پدید آمد، با انتشار در محیط میان ستاره ای، فضا را درنوردید و به برافروختگی مواد میان ستاره ای انجامید.
در این تصویر که با فیلترهای باند باریک گرفته شده، رشته های برافروخته و تابناکی را می بینیم که همانند چین و شکن‌هایی بلند در ورقه ای که تقریبا از لبه دیده شود به نظر می رسند، و در آن، گازهای هیدروژن اتمی (سرخ) و اکسیژن اتمی (آبی-سبز) به خوبی از هم جدا شده اند.
پسماند کامل این ابرنواختر حدود ۱۴۰۰ سال نوری از زمین دور است و در صورت فلکی ماکیان (قو، دجاجه) دیده می‌شود. گستردگی واقعی این جاروی جادوگر به ۳۵ سال نوری می رسد.
ستاره ی پرنوری که درون تصویر دیده می شود، ستاره ی "۵۲ ماکیان" (52 Cygni) است و در یک آسمان تاریک از جایی بدون آلودگی نوری، با چشم نامسلح هم دیده می شود. این ستاره ارتباطی با آن ابرنواختر باستانی ندارد.


واژه نامه:
NGC 6960 - The Witch's Broom Nebula - supernova - Veil Nebula - supernova remnant - shock wave - atomic hydrogen - oxygen - constellation Cygnus - 52 Cygni

منبع: apod.nasa.gov

1 دیدگاه شما:

armani

سلام. اگر ممکنه یه دعوتنامه بالاترین برای من به ادرس زیر بفرستید مرسی . azintahami@yahoo.com

Blogger template 'Browniac' by Ourblogtemplates.com 2008

بالای صفحه