یک «پنجه گربه» که ستاره می افشاند

* یک سحابی که در فاصله ی ۵۵۰۰ سال نوری زمین جای دارد، یک زایشگاه و پرورشگاه شلوغ ستاره ای است.

NGC ۶۳۳۴ یا سحابی پنجه ی گربه می تواند یکی از بارورترین مناطق ستاره زایی در کهکشان راه شیری باشد. این سحابی منزلگاه ده ها هزار ستاره ی نوزاد است و مقدار مواد ستاره سازی که در آن وجود دارد نیز برای پدید آوردن حدود ۲۰۰ هزار خورشید دیگر بسنده می کند.
در این تصویر با رنگ های نمایشی که از NGC ۶۳۳۴ گرفته شده، رنگ آبی با طول موج فروسرخ ۱ میکرون و از باند J طیف نور، از عکس های تازه ای که با تصویرگر فروسرخ بسیار گسترده-میدانِ رصدخانه ی ملی اخترشناسی نوری (NEWFIRM) گرفته شده به دست آمده؛ رنگ سبز نشانگرطول موج فروسرخ ۸ میکرون است و توسط دستگاه IRAC تلسکوپ فضایی اسپیتزر ثبت شده، و رنگ سرخ با طول موج ۷۰ میکرون هم از تلسکوپ هرشل که به تازگی ماموریتش پایان یافت به دست آمده. تصویر بزرگ- بزرگ تر
نویسنده ی اصلی این پژوهش، سارا ویلیس از مرکز اخترفیزیک هاروارد-اسمیتسونین (CfA) و دانشگاه ایالتی آیوا در بیانیه ای گفت: «آهنگ و سرعت ستاره زایی NGC ۶۳۳۴ بیش از سحابی شکازچی (جبار) است؛ این سحابی آنقدر سریع ستاره می سازد که شاید بتوان رفتارش را "ستاره فشانی" نامید. کنش های این سحابی می تواند چیزی مانند یک "مینی-ستاره فشانی" باشد، نمونه ی کوچکی از فوران های ستاره فشانی که که گاهی در برخی از کهکشان ها می بینیم.»

به گفته ی دانشمندان، بیش از ۲۰۰۰ ستاره از ستارگان درون این سحابی بسیار جوانند و هنوز پیچیده در "پیله های غباری" هستند که در آن به دنیا آمده اند. ویلیس این یافته ها را روز ۵ ژوئن در ۲۲۲مین نشست انجمن اخترشناسی آمریکا ارایه کرد.

اخترشناسان پیش از این کهکشان های ستاره فشان درخشان و دوردست را دیده بودند، ولی از آن جایی که سحابی پنجه ی گربه منطقه ای درون کهکشان خودمان (راه شیری) است، دانشمندان می توانند دلیل پیدایش مناطق ستاره فشان را بهتر بررسی کنند و آن ها را از فاصله ی نزدیک تری ببینند. مقام های CfA نوشتند: «از آن جایی که NGC ۶۳۳۴ به ما نزدیک است، اخترشناسان می توانند آن را با جزییات بیشتری بررسی کنند؛ حتی می توانند تک تک ستارگان درونش که از رده ها و با سن های گوناگونی هستند را بشمارند.»

سحابی پنجه‌ی گربه با آمیزه‌ی نور دیدنی (مریی) و
اخترشناسان همچنان در تلاشند ریشه و منشا پدیده های ستاره فشانی را بررسی کنند. شماری از پژوهشگران بر این گمانند که انفجار ابرنواختری و یا برخورد کهکشان ها می تواند به ستاره فشانی بیانجامد؛ ولی به نظر نمی رسد برای کنش های تازه ی سحابی پنجه ی گربه، هیچ یک از این دو توضیح کارایی داشته باشد.

به چشمداشت دانشمندان، این ستاره فشانی نباید زمان چندان زیادی به درازا بکشد (البته در مقیاس کیهانی). روی هم رفته، ستاره فشانی NGC ۶۳۳۴ شاید تنها چند میلیون سال ادامه بیابد. ویلیس می گوید: «ما خوش شانسیم، نه تنها به این دلیل که این سحابی به زمین نزدیکست، بلکه از آن رو که ما آن را در هنگامه ی ستاره فشانی‌اش دیده و بررسی می کنیم.»

در همین زمینه: * بزرگ ترین کارخانه ستاره سازی کهکشان راه شیری * ذوزنقه ای در قلب شکارچی 

واژه نامه:
nebula - Earth - baby boom - NGC 6334 - Cat's Paw Nebula - star-forming region - Milky Way - star - sun - Orion - star formation - Sarah Willis - Harvard-Smithsonian Center for Astrophysics - CfA - galaxy - dusty cocoon - American Astronomical Society - starburst region - supernova - galactic collision - IRAC - NEWFIRM - J band - false-color - Herschel Space Telescope

منبع: SPACE.com

0 دیدگاه شما:

Blogger template 'Browniac' by Ourblogtemplates.com 2008

بالای صفحه