ابرهای شب تاب را در حرکت ببینید

فصل ابرهای شب تاب (Noctilucent Clouds = NLCs) در نیمکره ی شمالی فرا رسیده. ماهواره ی AIM ناسا از نیمه‌های ماه می جبهه هایی از ابرهای شب تاب با رنگ آبی کهربایی را دیده که به شیوه ای منظم در حال گردش به دور قطب شمالند. اکنون بینندگان گزارش می دهند که این ابرها دارند به سوی جنوب پخش می شوند.

پیت لاورنس از سلسی بریتانیا، در روز سوم ژوئن نمای زیر را از جابجایی این ابرها ثبت کرد. وی می گوید: «من این نمایش دلپذیر ابرهای شب تاب را در بامداد سوم ژوئن مشاهده کردم. جایگاه من در نقطه ی ۵۰.۷۵ درجه ی شمالی بود و از همین رو دیدن این ابرها تا این اندازه دور از قطب برایم شگفت انگیز بود.» برای دیدن تصویر متحرک آن، با بزرگی حدود ۳ مگابایت، روی تصویر یا روی پیوند زیر آن بکلیکید:
برای دیدن تصویر متحرک روی عکس یا روی این پیوند بکلیکید. برای دیدن تصویر متحرک کمی بزرگ تر هم روی این پیوند بکلیکید. همین ابر را در تصویر پایین به گونه ای رنگین تر می بینید.

ابرهای شب تاب (NLCs) در بلندای جو مناطق قطبی و هنگامی پدید می آیند که بخار آبی که از زمین به بالا می رود، با دود و پسماندهای شهاب ها آمیخته می شود. این ابرها در تابستان سیاره پدیدار می شوند چون در این زمانست که لایه ی میانکره ی جو (مزوسفر) در سردترین و نمدارترین حالت است. [در این زمینه کامل بخوانید: * راز «ابرهای شب تاب» گشوده شد]

امسال ابرهای شب تاب زود پدیدار شده اند: بیش از یک ماه کامل به انقلاب تابستانی (یکم تیرماه) زمان باقیست و چنین به نظر می رسد که صحنه دارد برای فصلی به طور نامعمول خوب جهت تماشای ابرهای شب تاب آماده می شود. ساکنان مناطق عرض های بالاتر باید خود را آماده ی دیدن ابرهای شب تاب در شب های پیشِ رو کنند. در چند سال گذشته، این ابرها را تا مناطقی جنوبی مانند یوتا، کلرادو، و نبراسکا هم دیده اند.

راهنمایی برای دیدن: ۳۰ تا ۶۰ دقیقه پس از غروب آفتاب، زمانی که خورشید ۶ تا ۱۶ درجه زیر افق رفت، به باختر آسمان نگاه کنید. اگر رشته های پیچکی درخشان آبی-سفیدی را دیدید که در حال گستردن در آسمانست، احتمالا یک ابر شب تاب را دیده اید.
اندازه ی بزرگ تر- چند نمای دیگر ولی کوچک تر را هم اینجا ببینید

واژه نامه:
noctilucent cloud - NLC - NASA - AIM - electric-blue - Earth - north pole - Pete Lawrence - meteor - mesosphere - solstice - Utah - Colorado - Nebraska

منبع: spaceweather

0 دیدگاه شما:

Blogger template 'Browniac' by Ourblogtemplates.com 2008

بالای صفحه