کهکشان و آسمان سبز بر فراز دریاچه کریتر

برای آفرینش این چشم انداز، چند پدیده ی گوناگون اخترشناسی گرد هم آمده است؟ خیلی!
نخست، در پیش زمینه ی تصویر، دریاچه ی کریتر (Crater Lake) دیده می شود - یک دهانه ی آتشفشانی که حدود ۷۷۰۰ سال پیش روی سیاره ی زمین پدید آمده. 
دوم، آب های درون دهانه. گرچه ریشه ی این آب، برف های آب شده است، ولی خاستگاه کلی آب های سیاره ی زمین روشن نیست و امکان دارد ریشه اش به بمباران زمین توسط اجرام یخی در روزگار آغازین زندگی آن برگردد (+).
پس از این ها، تابش سبز درون آسمان را می بینیم که ناشی از پدیده ی هواتاب است، نوری که توسط اتم های بالای جو زمین تابیده می شود. این اتم ها که به هنگام روز در اثر پرتوی پرانرژی خورشید از هم جدا شده اند، شب هنگام دوباره به هم می پیوندند و در اثر این فرآیند، نور می گسیلند.
دورتر، چندین نقطه ی نورانی می بینیم که همان ستارگانند و فروغشان را از همجوشی هسته ای می گیرند. این ستارگان بسیار بالاتر و دورتر از جو زمینند ولی در کهکشان راه شیری، از همسایگان خورشید به شمار می آیند. در تصویر پایین، شماری از صورت های فلکی هم مشخص شده اند.
در پایان، کمان روشنی که از این سو تا آن سوی چشم انداز دیده می شود، نوار مرکزی راه شیریست. این کمان به طور میانگین، از آن ستارگان همسایه ی خورشید بسیار دورتر است و عمدتا در اثر گرانش پدید آمده است (+). بر خلاف چیزی که به نظر می رسد، روشنی نوار راه شیری از خودش است و از هواتاب روشن نشده.
این چشم انداز یک سراسرنمای (پانورامای) شش تکه است و از به هم پیوستن شش عکسی درست شده که حدود دو هفته پیش در اورگان آمریکا به ثبت رسید.


واژه نامه:
Crater Lake - caldera - volcanism - planet - Earth - water - snowfall - icy bodies - airglow - atom - nuclear fusion - Sun - Milky Way Galaxy - arch - central band - gravity - panorama - Oregon

منبع: apod.nasa.gov

0 دیدگاه شما:

Blogger template 'Browniac' by Ourblogtemplates.com 2008

بالای صفحه