ابر لوله ای بر فراز اروگوئه

این تصویر در اندازه‌ی بزرگ‌تر
تاکنون چنین ابری دیده بودید؟
این گونه‌ای ابر از خانواده‌ی ابرهای کمانی (arcus cloud) است که به نام ابرهای لوله‌ای شناخته می‌شوند؛ ابرهایی دراز و کمیاب که می‌توانند در جلوی جبهه‌های پیش رونده‌ی هوای سرد پدید آیند.
بخواهیم دقیق‌تر بگوییم، یک جریان نیرومند و پرفشار رو به پایین (downdraft) در لبه‌ی جلویی یک جبهه‌ی توفانیِ پیش‌رونده می‌تواند باعث شود که هوای گرم و نمدار (مرطوب) بالا برود، تا زیر نقطه‌ی شبنم سرد شود، و در نتیجه یک ابر پدید آورد. اگر چنین فرآیندی به طور یکنواخت در طول یک جبهه‌ی بلند و طولانی رخ دهد، می‌تواند به پدید آمدن یک ابر لوله‌ای یا غلتان (roll cloud) بیانجامد.
در ابرهای لوله‌ای در واقع هوا دور محور بلند افقی ابر به چرخش در می آید. گمان نمی‌رود یک ابر لوله‌ای بتواند به گردباد تبدیل شود. برخلاف ابرهای تاقچه‌ای (shelf cloud) که گونه‌ی دیگری از خانواده‌ی ابرهای کمانی‌اند، ابرهای غلتان کاملا از ابر کادرشان که یک ابر کومه‌ای‌بارا (کومولونیمبوس) است جدا هستند.
در این تصویر یک ابر لوله‌ای که تا دوردست ها ادامه دارد را می‌بینیم که در ژانویه‌ی سال ۲۰۰۹ بر فراز ساحل لاس اولاس در مالدونادوی کشور اروگوئه پدید آمد.

-------------------------------------------------
کانال تلگرام یک ستاره در هفت آسمان:

واژه نامه:
arcus cloud - roll cloud - downdraft - dew point - tornado - shelf cloud - cumulonimbus - Uruguay

منبع: apod.nasa.gov

0 دیدگاه شما:

Blogger template 'Browniac' by Ourblogtemplates.com 2008

بالای صفحه