همسایه بزرگ ما در کیهان

آندرومدا نزدیک ترین کهکشان بزرگ به کهکشان راه شیری خودمانست. گمان بر این است که کهکشان ما بسیار همانند آندرومدا دیده می شود. این دو کهکشان با هم در گروه محلی کهکشان ها فرمانروایی می کنند.
نور پراکنده و افشان آندرومدا ناشی از صدها میلیارد ستاره ایست که آن را تشکیل داده اند. تک تک ستارگان پرشماری که در عکس های آندرومدا، گرداگرد آن به چشم می خورند، در واقع ستارگان کهکشان خودمانند که جلوی اجرام پس زمینه دیده می شوند.
آندرومدا بیشتر وقت ها با عنوان M۳۱ نامیده می شود زیرا ۳۱مین جرمی بود که شارل مسیه در فهرستش از اجرامِ دارای نور پراکنده در آسمان ثبت کرد.
دوری M۳۱ از زمین به اندازه ایست که حدود ۲ میلیون سال زمان می برد تا نورش به چشم ما برسد. با آن که آندرومدا را بدون ابزار هم می توان دید، ولی تصویر بالا به کمک یک تلسکوپ کوچک از آن گرفته شده.
هنوز پرسش های بسیاری درباره ی کهکشان آندرومدا بی پاسخ مانده، از جمله این که چگونه دو هسته ی نامعمولِ فشرده و کنار هم در مرکزش پدید آمده است. [در این باره بخوانید: * هسته دوگانه و شگفت انگیز کهکشان آندرومدا]

در همین زمینه: * آندرومدا در فرابنفش * گذشته و آینده ی آندرومدا * آنچه هابل ۹۰ سال پیش در آندرومدا یافت * کهکشان همسایه * کهکشان آندرومدا از نگاه هرشل * انجمنی گسترده در لبه کهکشان آندرومدا * برخورد خدایان در آسمان سیاره ی زمین   

واژه نامه:
M31 - Andromeda Galaxy - galaxy - Milky Way Galaxy - Local Group - Messier - double-peaked center

منبع: apod.nasa.gov

0 دیدگاه شما:

Blogger template 'Browniac' by Ourblogtemplates.com 2008

بالای صفحه