کاسینی در شب ۱۹ ژوییه ماه و زمین را این گونه دید

* جمعه شب رو به کیوان لبخند زدید و دست تکان دادید؟ 
* اگر این کار را کردید (و حتی اگر نکردید)، این چیزیست که فضاپیمای کاسینی از فاصله ی ۱.۴۴ میلیون کیلومتری
(۸۹۸.۴ میلیون مایلی)، از شما و همه ی مردمان زمین دید: 
زمین و ماه در عکسی که کاسینی روز ۱۹ ژوییه ی ۲۰۱۳ گرفت.
ما اینجاییم. همه ی کسانی که می شناسیم اینجایند. همه ی انسان هایی که تاکنون زیسته اند -- اینجایند.
تصویر در اندازه ی اصلی- اندازه های دیگر
امیدواریم که در لحظه ی گرفتن عکس، پلک نزده باشید!

تصویر بالا یک عکس با همگذاری رنگی است و از تصاویر خامی که کاسینی در طول موج های سرخ، سبز، و آبیِ طیف نور دیدنی (مریی) گرفته درست شده. شماری از لکه های درون تصویر، ستارگان دوردست پس زمینه اند و بقیه هم در اثر ذرات پرانرژی فضا پدید آمده که برخی‌شان به شیوه ی دیجیتالی حذف شده اند.
تصویر بزرگ تر

نقطه ی درخشانی که درست زیر و سمت چپ زمین دیده می شود، ماه است. تصویر روبرو، یکی از عکس های خام و نپرداخته (پردازش نشده) است که کاسینی با فیلتر سبز گرفته.

کاسینی هنگامی این عکس ها را از کیوان گرفت که پشت کیوان و در حالت خورشیدگرفتگی بود (یعنی سیاره ی کیوان جلوی رسیدن نور خورشید به آن را گرفته بود).

گرفتگی برای کاسینی از ساعت ۲۲:۲۴ روز ۱۹ ژوییه تا ۰۲:۴۳ روز ۲۰ ژوییه به وقت جهانی (۶:۲۴ تا ۱۰:۴۳ روز ۱۹ ژوییه به وقت خاور آمریکا) به درازا کشید. گرفتن عکس ها از زمین هم میان ساعت های ۲۲:۴۷:۱۳ تا ۲۳:۰۱:۵۶ به وقت جهانی (۷:۰۱:۵۶ بعد از ظهر به وقت خاور آمریکا) انجام شد.

بر پایه ی فراخوان، "دست تکان دادن برای کیوان" از ساعت ۵:۲۷ عصر جمعه به وقت خاور آمریکا آغاز شد- بدین ترتیب زمان کافی برای آن بود که فوتون های نورِ دست تکان دادن ها از زمین به دوربین کاسینی در آن سوی کیوان، ۱.۴۴ میلیارد کیلومتر آن سوتر برسد. (شما دست تکان دادید؟ من که دادم!). این نخستین باری بود که همه ی ساکنان زمین از این که قرار است از یک چنین فاصله ی کیهانی از آن ها عکسی گرفته شود آگاهی داشتند.

عکس سیاره و ماه ما که تنها به صورت دو نقطه ی روشن و پرنور بر پهنه ای از سیاهی فضا دیده می شدند، گفته ی تلخ و گزنده ای که کارل ساگان درباره ی سیمای زمین از ژرفای فضا گفته بود را به یاد ما می آورد: "نقطه ی آبی کمرنگ".
عکس هایی که کاسینی روز ۱۹-۲۰ ژوییه به وقت جهانی گرفت، با این آرایش کنار هم گذاشته می شوند.
زمین درست زیر سیاره ی کیوان دیده می شود.
انتظار می رود در هفته های آینده، تصویر موزاییکی کاملی که کاسینی از کیوان در حالت ضدنور (حالتی که کیوان پشت به خورشید بوده و تماما تیره دیده می شد) گرفته منتشر شود.

به روز شده:
این یک تصویر همگذاری RGB دیگر است که از عکس های خامی که با دوربین زاویه باز کاسینی گرفته شده درست شده است. این عکس نمایی از کیوان و حلقه هایش را در حالت خورشیدگرفتگی و از پایین و پشت نشان می دهد. کیوان و حلقه ها از پشت با نور خورشید روشن شده اند و به اصطلاح در حالت ضدنور قرار دارند. زمین هم نقطه ی روشنی است که نزدیک میانه ی عکس دیده می شود:
تصویر بزرگ تر. اندازه های دیگر.عکس خام اصلی را هم اینجا ببینید.

* و توضیح سایت apod ناسا درباره ی نسخه ی خام همین عکس:
تصویر بالا، عکسیست که فضاپیمای کاسینی ناسا که در بخش بیرونی سامانه ی خورشیدی به گرد سیاره ی کیوان می چرخد، از سامانه ی زمین-ماه گرفته. زمین نقطه ی پرنورتر از دو نقطه ی روشنیست که نزدیک میانه ی تصویر دیده می شوند، و ماه هم پایین، سمت چپ آن به چشم می خورد.
راه راه های پرشماری که روی این تصویر بی سابقه دیده می شود از آن ستارگان نیست بلکه پرتوهای کیهانی هستند که در زمان گرفته شدن عکس، به دوربین دیجیتالی می خوردند. این عکس روز جمعه توسط کاسینی گرفته و روز شنبه منتشر شد. تقریبا در همان زمان هم بسیاری از مردمان زمین داشتند خودشان از سیاره ی کیوان عکس می گرفتند.
منبع: apod.nasa.gov
در همین زمینه:  * برای لبخند در ۱۹ ژوییه آماده شوید! * یادتان نرود، امشب از کیوان عکسی بگیرید!  
و: * ما چه ناچیزیم  

واژه نامه:
Saturn - Earth - Cassini spacecraft - wavelength - high-energy particle - Moon - Sun - Wave at Saturn - photon - Sagan - pale blue dot - planet

منبع: universetoday

0 دیدگاه شما:

Blogger template 'Browniac' by Ourblogtemplates.com 2008

بالای صفحه