مسیه و یازده یارش در آسمان

این نما با پهنای پانزده درجه، بخشی از میدان های شلوغ و پرستاره ی صورت فلکی کمان (قوس) را نشان می دهد که در آسمان سیاره ی زمین، در راستای مرکز کهکشان راه شیری دیده می شوند.
در واقع، مرکز کهکشان نزدیک لبه ی سمت راست این چشم انداز ستاره ای جای دارد و یازده خوشه ی ستاره ای و سحابی درخشان هم نزدیک مرکز نما دیده می شوند. شارل مسیه اخترشناس کیهان‌گرد سده ی ۱۸، همه ی این یازده جرم را در فهرستی که گرد آورده بود نگاشته است.
این ۱۱ جرم که برای آسمان‌دوستان بسیار آشنایند عبارتند از: M۸ (سحابی مرداب)، M۱۶ (سحابی عقاب)، M۱۷ (سحابی امگا)، و M ۲۰ (سحابی سه تکه) که به رنگ سرخ فامی که نماد سحابی های نشری (گسیلشی) و مناطق ستاره زایی است دیده می شوند.
ولی چیزهای دیگری که در تلسکوپ های کوچک چشم را می نوازد خوشه های ستاره ایِ این میدان پرستاره است: M۱۸ و M۲۱ و M۲۲ و M۲۸ و M۲۵ و M۲۳.
M۲۴ که گسترده تر از این خوشه های ستاره ایست در واقع ابری از ستارگان کهکشان راه شیری است که هزاران سال نوری پهنا دارد و ما آن را از میان شکافی که در پرده ی کدر گرد و غبار کهکشان پدید آمده می بینیم.
در تصویر پایین همین چشم انداز را می بینید که نام هر یک از این ۱۱ جرم در کنارش نوشته شده:
* نام اصلی این مطلب، Messier's Eleven است که ناسا آن را از روی عنوان فیلم یازده یار اُشن (Ocean's 11) گرفته.

واژه نامه:
Messier's Eleven - Sagittarius - Milky Way galaxy - star cluster - nebula - Charles Messier. - celebrity status - M8 - Lagoon - M16 - Eagle - M17 - Omega - M20 - Trifid - emission nebula - star forming region - M18 - M21 - M22 - M23 - M25 - M28 - M24

منبع: apod.nasa.gov

2 دیدگاه شما:

سیامک

سلام دوست خوبم.
می خواستم ازت در مورد کنجکاوی بپرسم.یه مدت ازش خبری نیست.واقعا کنجکاوی نماد نسل بشره که تا کجای تکنولوژی رسیده.من از دیدن تصویراش که از مریخ می فرسته یا اخبارش خیلی خوشم می یاد.واقعا دیدن واقعیه یه دنیای بیگانه خیلی جالب و حس تازه اییه.دقیقا انگار که خودت رو مریخی و داری به سمت قله sharp که گویا هدف اصلی کنجکاوی در مریخه حرکت می کنی.
خسته نیاشی و روز خوبی داشته باشی.

یک ستاره در هفت آسمان

درود بر شما سیامک عزیز
چقدر خوب شد که یادم انداختید چند وقتیه از کنجکاوی چیزی ترجمه نکردم. راستش فکر نمی کردم خبرهای معمولیش برای کسی جالب باشه.
امروز یه مطلب کوتاه رو ترجمه کردم که سپاسگزار میشم بهش توجه کنید.

Blogger template 'Browniac' by Ourblogtemplates.com 2008

بالای صفحه