حرکت دنباله دار آیسان را در دل فضا ببینید

* در این ویدیوی دور تند، دنباله دار آیسان در عرض ۴۳ دقیقه، ۵۵۰۰۰ کیلومتر (۳۴۰۰۰ مایل) را می پیماید.

این تصویر رنگ نمایشی که در نور دیدنی (مریی)
گرفته شده، توسط دوربین میدان گسترده ی شماره ۳ی
هابل به ثبت رسیده است. تصویر بزرگ تر
در چهارم ژوییه ی امسال، سامانه ی خورشیدی آتش بازی ویژه ی خودش را برگزار می کند. دنباله دار آیسان (ISON) که در نگاه نخست مانند یک موشک فضایی دیده می شود، هم اکنون دارد با سرعت سرسام‌آورِ ۷۷۰۰۰ کیلومتر بر ساعت به سوی خورشید می آید.

جابجایی پرشتاب آن را می توانید در این ویدیوی دور تند ببینید. این فیلم از به هم پیوستن رشته عکس هایی درست شده که در ۸ می ۲۰۱۳ توسط تلسکوپ فضایی هابل ثبت شده بودند. در زمانی که این عکس ها گرفته شد، آیسان حدود ۶۵۰ میلیون کیلومتر از زمین دور بود و در میان مدارهای بهرام (مریخ) و مشتری جای داشت.

رشته عکس هایی که در این فیلم می بینید را هابل در یک بازه ی ۴۳ دقیقه ای گرفته ولی اینجا با دور تند، در عرض پنج ثانیه نشان داده شده اند. مسافتی که آیسان در همین ویدیوی کوتاه می پیماید نزدیک به ۵۵۰۰۰ کیلومتر است، چییزی برابر با ۷ درصد فاصله ی زمین تا ماه. این مهمانِ ژرفای فضا در سکوت و خاموشی بر پس زمینه‌ای از ستارگان به پیش می آید.

این دنباله دار برخلاف فشفشه های آتش بازی، نه تنها در حال سوختن نیست، بلکه در واقع بسیار هم سرد است. دُم موشک-مانند آن در حقیقت ستونی از جریان گاز و غبار است که دارد از هسته ی یخی دنباله دار بیرون می زند. خود هسته هم توسط یک گیسوی ستاره-مانند در بر گرفته شده است. فشاری که از باد خورشیدی به دنباله دار وارد می شود، این مواد را به پشت دنباله دار می راند و آن ها را به شکل یک دُم در می آورد، مانند نسیمی که بادگیر را به اهتزاز در می آورد.

در این ویدیو، صحنه ی ۵ ثانیه ای سه بار تکرار می شود.
ویدیو را به بزرگی ۱.۷ مگابایت از اینجا دریافت کنید. اندازه های دیگر را اینجا ببینید. در خود یوتیوب
دنباله دار با نزدیک تر شدن به خورشید، گرم تر شده و سرعت والایش آن (والایش: تصعید، فرآیندی همانند تبخیر که در آن، ماده ی جامد یک راست به گاز تبدیل می شود) هم افزایش خواهد یافت. آیسان در آینده پرنورتر، و دُمش هم بلندتر خواهد شد. پیش بینی می شود این دنباله دار تا ماه نوامبر با چشم نامسلح هم دیده شود.

نام این دنباله دار از سازمانی که آن را یافت گرفته شده: شبکه ی نوری علمی بین المللی (International Scientific Optical Network) که در روسیه مستقر است.

درباره ی آیسان بیشتر بخوانید (به ترتیب زمان انتشار): * دنباله دار بزرگی به این سو می آید * آیا «آیسان» درخشان ترین دنباله دار تاریخ خواهد شد؟ * آیسان دُم در آورده! * ۱۵ عکس از «آیسان»؛ دنباله داری که شاید تاریخی شود * هابل عکس دنباله دار تاریخی «آیسان» را گرفت 

واژه نامه:
July Fourth - solar system - firework - skyrocket - comet - ISON - sun - time-lapse - NASA - Hubble Space Telescope - Earth - Mars - Jupiter - moon - tail - nucleus - coma - solar wind - sublimation - naked-eye - International Scientific Optical Network - false-color - Wide Field Camera 3

منبع: nasa

2 دیدگاه شما:

سیامک

دوست گرامی سلام.دنباله ی این ستاره چرا در امتداد مسیر حرکتش گسترده نشده است؟بر طبق قوانین فیزیکی این دنباله باید در امتداد مسیر پر سرعت این ستاره باشه.در حالی که مسیر این ستاره که در تصویر دیده می شه با امتداد دنباله ی ستاره یه زاویه حدودن 90 درجه داره.امیدوارم علتش رو از شما بیاموزم.ممنون

یک ستاره در هفت آسمان

درود سیامک عزیز
ظاهرا دلیلش اینه که - همونطور که در متن هم گفته شده- این مواد در اثر باد خورشیدی بیرون زده اند و در واقع در راستای باد خورشیدند نه مسیر مداری دنباله دار.
این پیوند رو ببینید:
http://www2.ess.ucla.edu/~jewitt/tail.html
و ضمنا، در جستجوی وبلاگ هم به دنبال دو واژه ی "دم یونس" بگرید تا نوشته هایی در این باره رو بخونید.

Blogger template 'Browniac' by Ourblogtemplates.com 2008

بالای صفحه