چشم انداز زمین و ماه از دو سوی سامانه خورشیدی

برای نخستین بار، طی یک عملیات هماهنگِ میان-سیاره ای، سیاره ی زمین از دو سوی سامانه ی خورشیدی مورد عکسبرداری قرار گرفت: از کنار سیاره ی کیوان (زحل) و از کنار سیاره ی تیر (عطارد).
در تصویر بالا سمت چپ، زمین همان نقطه ی آبی کمرنگی است که درست زیر حلقه های کیوان دیده می شود. این عکس توسط فضاپیمای روباتیک کاسینی گرفته شد که در حال گردش به دور این غول گازیست.
در سمت راست، سامانه ی زمین-ماه را بر پس زمینه ای تاریک می بینیم. این عکس را فضاپیمای روباتیک مسنجر که هم اکنون به گرد سیاره ی تیر (عطارد) می چرخد ثبت کرده. در تصویر مسنجر، زمین (چپ) و ماه (راست) به روشنی از بازتاب نور خورشید می درخشند. مسنجر این عکس را روز جمعه ی گذشته و با نوردهی بالا گرفت. این نوردهی بالا بخشی از عملیات جستجوی مسنجر برای یافتن ماهواره های طبیعیِ درونی ترین سیاره (تیر) است؛ ماه هایی که انتظار می رود بسیار کم نور باشند و یافتنشان نیازمند نوردهی بالاییست.
در همین روز، مردمان سیاره ی زمین هم عکس های بسیاری از سیاره ی کیوان گرفتند.


واژه نامه:
Solar System - interplanetary - Earth - Mercury - Saturn - pale blue dot - Cassini spacecraft - gas giant - Moon - MESSENGER spacecraft - planet

منبع: apod.nasa.gov

2 دیدگاه شما:

سیامک

سلام گرامی خسته نیاشی.
با دیدن این تصویر از زمین بصورت اون نقطه کوچک بسیار دل آدم تنگ می شه.در این جهان بزرگ و تاریک این نقطه کوچک تنها جاییه که ما روش زنده ایم.آشناهامون دوستامون خاطره هامون عشقمون همش تو این یه نقطه ناچیزه کیهانه.
وااای خدا ما اینقدر تنها و کوچکیم؟؟

یک ستاره در هفت آسمان

درود سیامک گرامسی
کاملا حق با شماست
ولی متاسفانه بشر داره همین جای ناچیز رو هم نابود می کنه
واقعا اگه همونطور که هاوکینگ گفته، ما نیاز به کوچ از زمین پیدا کنیم، کجا رو برای رفتن خواهیم داشت؟

Blogger template 'Browniac' by Ourblogtemplates.com 2008

بالای صفحه