نمونه ای کیهانی از تضاد رنگ ها

سحابی زیبای سه تکه نمونه ای کیهانی برای بررسی پادسانی (تضاد، کنتراست) رنگ هاست. این سحابی که با نام M۲۰ نیز شناخته می شود، نزدیک به ۵۰۰۰ سال نوری از ما فاصله داشته و در صورت فلکی سرشار از سحابیِ کمان (قوس) جای گرفته است.
این سحابی یک منطقه ی ستاره زایی در صفحه ی کهکشان خودمان است که ۳ گونه ی مختلف از ابرهای (سحابی های) کیهانی را به نمایش می گذارد: سحابی های نشری (گسیلشی) سرخ رنگ که بیشتر نورشان را از تابش اتم های هیدروژن گرفته اند، سحابی های بازتابی آبی فام که در اثر بازتاب نور ستارگان توسط گرد و غبار پدید می آیند، و سحابی های تاریک که از ابرهای چگال و فشرده ی گرد و خاک ساخته شده اند و در برابر نور ستارگان و دیگر سحابی ها به حالت ضدنور (silhouette) قرار گرفته و تاریک دیده می شوند.
منطقه ی نشری درخشان و سرخ رنگ، به وسیله ی رگه های تیره و کدر غبار تقریبا به سه بخش جدا از هم تقسیم شده و همین به نامیدن این سحابی به نام سه تکه انجامیده است. ولی در این نمای واضح و رنگین، بخش نشری سرخ فام توسط هاله ی آبی فامی که نمایانگر سحابی های بازتابی است هم در بر گرفته شده.
ستون ها و فواره هایی هم که در اثر تابش و بادهای پرانرژی ستارگان نوزاد تراشیده شده اند، در این نمای نزدیک که تلسکوپ هابل از این منطقه گرفته، در زیر و سمت چپ مرکز سحابی نشری به چشم می خورند.
سحابی سه تکه حدود ۴۰ سال نوری پهنا دارد.


واژه نامه:
Trifid Nebula - M20 - nebula - constellation Sagittarius - star forming region - plane - galaxy - emission nebula - hydrogen atom - reflection nebula - dark nebula - silhouette - dust lane - Pillar - jet - Hubble Space Telescope

منبع: apod.nasa.gov

5 دیدگاه شما:

سیامک

سلام گرامی خسته نباشی.
خواستم یادمون بیارم که 3 جوون ایرانی الان تو ارتفاع 7500 متری قله تو پاکستان اسیرن.همه می گن تا الان دیگه مردن(به دلیل تبخیر آب بدن)و می گن که بهتره بزاریم همونجا که دوستش داشتن تا ابدو برای همیشه آرام و راحت بخوابن.
ببخشید اگه ناراحتتون کردم.

یک ستاره در هفت آسمان

درود سیامک گرامی
نه! من به هیچ وجه این سه هموطن عزیز زو فراموش نکردم و دایم به یادشون می افتم.

راستی، چرا تبخیر اب بدن؟ (من اطلاعاتم درباره ی کوهنوردی زیاد نیست)
تا جایی که می دونم، در مناطق کویری این اتفاق می افته. این سه نفر که در کوه پربرف اسیر شدند.

سیامک

درود گرامی.
اتفاقن کاملن برعکس.در کوهستان مخصوصن در اون ارتفاع به علت افت شدید فشار تبخیر بدن چندین برابر بیشتر می شه.بهش پدیده hidratasion (هیدراتاسیون یا آب دهی ) میگن.به همین علت بدن در واقع انگار که آبش رو پس می ده.ضمنن گرامی کوهستان درسته برف داره ولی بدون وسیله گرما زا نمی شه برف رو به آب تبدیل کرد.واقعن شرایط عجیبیه نه؟
اون عزیزان هم در مرحله آخر صعود از کمپ، فقط صعود می کنن به قله و بلافاصله به کمپ برمی گردن که متاسفانه این عزیزان راه برگشت رو اشتباه اومدن پایین.
من هم که کمی از کوه اطلاعات دارم بسیار بعید می دونم که زنده باشن.
در دامن کوهی که دوست داشتن آرام گرفتن.

سیامک

البته به فرانسه hidratasion و به انگلیسی گویاhydratation نوشته می شه.دیگه کامل شد توضیحاتم!! :-)))

یک ستاره در هفت آسمان

ممنونم از توضیحتون سیامک عزیز
به این نکته درباره ی فشار هوای کوهستان توجه نکرده بودم.
این روزها هیچ خبر خوبی درباره ی هموطنانمون نمی شنویم

Blogger template 'Browniac' by Ourblogtemplates.com 2008

بالای صفحه