خودروی فرصت را از مدار ببینید

* عکسی که از مدار سیاره بهرام (مریخ) از فرصت، خودروی کاوشگر بهرام ناسا، و ۱۰ سال پس از آغاز به کار آن گرفته شده، این خودروی پایدار را در حال پیمودن راهش به سوی مقصدی تازه روی بهرام نشان می دهد.
فرصت، خودروی کاوشگر بهرام ناسا حدود دو سال است که در لبه ی باختری دهانه ی اندیور در فلات نیمروز این سیاره به سر می برد. این خودرو تا ماه می ۲۰۱۳ سرگرم بررسی لایه های رسوبی با سنی میان سه تا ۴ میلیارد سال روی بخشی از لبه ی دهانه ی اندیور به نام "کیپ یورک" بود. این عکس در ۸ ژوییه ی ۲۰۱۳ توسط دوربین هایرایز (HiRISE) که روی فضاپیمای مدارگرد شناسایی بهرام (MRO) ناسا نصب شده گرفته شده و فرصت را نشان می دهد که دارد رو به جنوب و به سوی هدف های علمی تازه و یک پناهگاه زمستانی در "نقطه ی سولاندر" می رود که در بخش دیگری از لبه ی اندیور واقع شده (پیکان سفید به فرصت اشاره می کند). سطح نسبتا هموار میان کیپ یورک و نقطه ی سولاندر به نام "خلیج بوتانی" نامیده شده است. این عکس در ۷ ژوییه ی ۲۰۱۳ به وقت اقیانوس آرام و خاور آمریکا (۸ ژوییه به وقت جهانی) و ۱۰ سال پس از آن که فرصت از ساحل فلوریدا به فضا پرتاب شد گرفته شده است. اندازه ی بزرگ تر
این تصویر رنگی در ۸ ژوییه ی ۲۰۱۳ توسط دوربین دستگاه آزمایش علمی با تصویربرداری وضوح بالا (هایرایز-HiRISE) که روی فضاپیمای مدارگرد شناسایی بهرام (MRO) نصب شده گرفته شد و فرصت را در حال گذر از روی سطح نسبتا هموار "خلیج بوتانی" و در راه رسیدن به یک بلندی به نام "نقطه ی سولاندر" نشان می دهد.
عکس گسترده تر. فرصت در چارچوب سفید نمایانده شده.
اندازه های دیگر: ۸۰۰-۱۰۲۴-۱۱۵۲-۱۲۸۰-۱۴۴۰-۱۶۰۰-۱۹۲۰-۲۰۴۸-۲۵۶۰-۲۸۸۰

دانشمند پروژه ی خودروی کاوشگر بهرام، مت گلومبک از آزمایشگاه پیشرانش جت ناسا در پاسادنای کالیفرنیا می گوید: «گروه فرصت به گونه ای ویژه برای این تصویر رنگی که از نقطه ی سولاندر گرفته شده ارزش قایلند زیرا این عکس آگاهی های بسیار بیشتر و چشمگیرتری درباره ی سطح خاک و مسیری که فرصت در گام بعدی کاوش های ما در لبه ی دهانه ی اندیور خواهد پیمود به ما می دهد.»

فرصت در روز ۷ ژوییه ی ۲۰۰۳ به وقت روز اقیانوس آرام و به وقت خاور آمریکا (۸ ژوییه ی ۲۰۰۳ به وقت جهانی) از ساحل فلوریدا به فضا پرتاب شد. این خودرو دو ماه پیش، کاوش هایش در منطقه ای به نام "کیپ یورک" را پس از حدود ۲ سال به پایان برد. هم کیپ یورک و هم نقطه ی سولاندر بخش های برآمده ای از لبه ی دهانه ی اندیور، دهانه ای با ۲۲ کیلومتر قطر هستند.

هایرایز نخستین بار در سال ۲۰۰۶ از فرصت عکس گرفت. آن سال، نخستین سال کار مدارگرد شناسایی بهرام با شش دستگاه علمی‌اش در مدار این سیاره بود. فرصت در آن زمان تازه به لبه ی دهانه ی ویکتوریا رسیده بود که ۸۰۰ متر قطر داشت. این خودرو دو سال را به کاوش دهانه ی ویکتوریا پرداخت و سپس راهی دهانه ی بسیار بزرگ ترِ اندیور (تلاش) شد.

اینجا سه عکس هوایی دیگر از این منطقه را می بینید که مدارگرد شناسایی بهرام با دوربین هایرایز گرفته. برای دیدن اندازه‌ی بزرگ تر روی هر یک بکلیکید:

واژه نامه:
Mars - NASA - Mars Exploration Rover - Opportunity - High Resolution Imaging Science Experiment - HiRISE - Mars Reconnaissance Orbiter - Botany Bay - Solander Point - Endeavour crater - Matt Golombek - Jet Propulsion Laboratory - Cape York - Victoria Crater - Meridiani Planum

منبع: jpl.nasa

6 دیدگاه شما:

سیامک

سلام گرامی خسته نباشید.
شنیدم که کاوشگر مریخ به شواهد قوی دست پیدا کرده و دانشمندان رو متقاعد کرده که مریخ حدود 4 میلیارد سال قبل جوی کاملا شبیه زمین داشته و قابل سکونت بوده.
راستش این خبر کمی دلگیرم کرده.یعنی ما با اون چیزی که دوست داریم بهش برسیم و در جای دیگه ای از کیهان حیاتی مثل خودمون پیدا کنیم میلیاردها سال فاصله داریم.
من دیگه به یقین رسیدم که ما در کائنات تنهای تنهاییم.مشابهین به ما میلیاردها سال پیش از بین رفتن :-(

Bahram Ashegh

نه دوست عزیز
کل تلاش دانشمندان تا بحال فقط به مارس رسیده و چه بسیارند سیاراتی که ما حتی خبر از وجودشون نداریم .
من که بسیار بسیار ظن قوی به وجود موجودات دیگه تو جهان دارم.

سیامک

بهرام عزیز مطمئنن وقتی مریخ 4 میلیارد سال پیش برای سکونت مناسب بوده سیاره ای که حتی نمی شناسیمش 7 میلیارد سال پیش شاید مناسب برای سکونت بوده.
البته من فقط به این دلیل نمی گم که حیات مشابه ما دیگه در کیهان وجود نداره بلکه دلایل و منطق دیگه ای هم پشت این حرفم هست که اینجا مجال گفتنش نیست.
به هر حال سپاس از نظرتون دوست گرامی

هما

دقیقا باهاتون موافقم سیامک گرامی
شاید حیاتی باشه ولی موجود زنده ای مثل انسان وجود نداره
ولی منظورتون از کامنت اولی که فرستادید ، متوچه نشدم!
یعنی انسان ها قبلا بودند و نابود شدند ؟!
امیدوارم ببینید وپاسخ بدید چون کنجکاو شدم نظرتون رو بدونم.

یک ستاره در هفت آسمان

درود بر همه ی دوستان گرامی
راستش دوستان این خبرها درباره ی زیست پذیری سیاره ی بهرام در گذشته، تنها نکته ای که برای من داره اینه که سرنوشت سیاره ی زمین رو توش می بینم!
حالا نه همه جای زمین، ولی ایران خودمون کم کم داره به شرایط کنونی این سیاره نزدیک میشه!
آه و فغان از سرزمین زیبایی که داشتیم و در عرض چند دهه به خاک سیاه نشوندیمش!

هما

ببخشید چند روزی نبودم و الان دیدم نظرتون رو،حق با شماست
متاسفانه خیلی خیلی نگران کننده شده
مخصوصا امسال که خشکسالی واقعا نگران کنندَست و بدتر از همه اینکه تدابیر لازم برای رویارویی با این مشکل صورت گرفته نشده!

Blogger template 'Browniac' by Ourblogtemplates.com 2008

بالای صفحه