دنباله دار سبزفام "لمون" هنوز در ژرفای فضا دیده می شود

دنباله دار لمون که اکنون در ژرفای فضا، بلندای آسمان را بر فراز صفحه ی برجگاهی (دایره البروجی) می شکافد و رو به بیرون از سامانه ی خورشیدی به پیش می رود، به اندازه ی چشمگیری از نورش در آسمان شب های سیاره ی زمین کاسته شده.
این دنباله دار حدود ۱۶ دقیقه ی نوری (۲ یکای اخترشناسی) از خورشید دور شده ولی هنوز هم گیسوی سبزفامش را دارد، و آن را می توانید در سمت راست این نمای تلسکوپی که ۴ درجه پهنا دارد و شنبه ی گذشته ثبت شده، به همراه خوشه های ستاره ای و سحابی های ژرفای فضا در صورت فلکی ذات الکرسی (خداوند اورنگ) ببینید. در واقع، این صورت فلکی خودستا درون میدان های شلوغ و پرستاره ی کهکشان راه شیری واقع شده و از همین رو وجود چنین پس زمینه ی گونه گونی از ستاره و سحابی در لبه های آن، پدیده ای عادی است.
در نزدیکی مرکز تصویر، خوشه ی ستاره ای باز M۵۲ دیده می شود که حدود ۵۰۰۰ سال نوری از زمین دور است. سحابی سرخ فام NGC ۷۶۳۵ را هم زیر و سمت چپ M۵۲ می بینید که نزدیک به ۱۱۰۰۰ سال نوری از ما فاصله دارد. آوازه ی این سحابی به دلیل ظاهر حباب-مانندش در بزرگنمایی های بیشتر است و آن را به نام سحابی حباب می شناسند.
ولی دنباله دار لمون که دارد روز به روز کم نورتر می شود تنها جرمی نیست که در پیش زمینه و جلوی این اجرامِ دوردست دیده می شود. رد کم نوری هم در سمت راست دیده می شود که از آنِ یک ماهواره ی مدارگرد است که در زمان نوردهی بلندِ این تصویر، از درون میدان دید گذشته. روشنی این ماهواره ناشی از بازتاب نور خورشید است و به همین دلیل با ورود به سایه ی زمین، ناپدید می شود.


واژه نامه:
Comet Lemmon - ecliptic plane - planet - Earth - solar system - AU - Sun - coma - star cluster - nebula - constellation - Cassiopeia - Milky Way - M52 - NGC 7635 - Bubble Nebula - satellite

منبع: apod.nasa.gov

9 دیدگاه شما:

سیامک

سلام دوست گرامی.
همه این سحابی ها و خوشه ها یه طرف که در نوع خودشون بسیار دیدنشون نشاط آوره ولی اون ماهواره ساخت خودمون وسط این همه کائنات دور و نزدیک غول پیکر یه حال دیگه ای می ده به آدم.
حتما با من موافقی

سیامک

دوست عزیزم در این تصویر یک خط مستقیم روشن تقریبا از زیر لمون دیده می شه تا انتهای پایین سمت راست تصویر زیر نوشته سمت راست پایین.من هر چی فکر کردم نفهمیدم این خط چی می تونه باشه.
منتظر راهنماییت هستم

یک ستاره در هفت آسمان

کاملا موافقم سیامک عزیز
حتی خودمون هم وقتی که به آسمان شب نگاه نگاه می کنیم، در میان اون همه ستاره، اگه سوسوی ضعیف ماهواره ی در حال حرکتی رو ببینیم، کل ستاره ها فراموشمون میشه و محو اون ماهواره میشیم.
من که اینطوریم!!

یک ستاره در هفت آسمان

ببخشید سیامک عزیز
این کامنت دومی (که درباره ی خط روشن پرسیده) رو خودتون نوشتید؟!!!

siamak 1

guya siamake digari ham umade.

سیامک

نه گرامی گویا یکی هم با نام من کامنت گذاشته.ما تو کل این تصویر از همه خوشایند تر برامون همون ماهواره خودمون بود.چطور من اون کامنت رو گذاشتم؟؟؟؟؟

یک ستاره در هفت آسمان

بله منم برای همین با تعجب این سوالو پرسیدم!
به هر حال سیامک ۱ عزیز
اول بگم خوش اومدید به این وبلاگ :)
این خط روشن، همونطور که تو پاراگراف آخر متن نوشته، رد نور یک ماهواره است.
این تصویر با نوردهی طولانی گرفته شده و در کل زمان نوردهی هم این ماهواره داشته از توی میدان دید دوربین رد میشده، برای همین نورش به صورت یک خط روشن دیده میشه و در آخر هم با ورودش به سایه ی زمین (در فضا)، نورش ناپدید میشه.

سیامک

مچ سیامک قلابی رو گرفتم.آشنا بوده در واقع از درون بهم ضربه زده :-)ولی قول داد که دیگه بابایی رو اذیت نکنه و شلوغ کاری نکنه.
این وقفه هم در جواب به خاطر بازجویی و تنبیه پسر خطاکار طول کشید.
مرسی دوست خوبم.این هم یه اتفاق بود دیگه.جالبه که خودمم چند دقیقه طول کشید تا بفهمم چی به چیه.خنده شیرینش لوش داد ووروجکو

یک ستاره در هفت آسمان

ای جانم!:))))
پس یک آشنای دوست داشتنی بوده

چه خبر خوبی بهم دادید سیامک عزیز
خوشحالم که پدر و پسر دوستدار این وبلاگند. امیدوارم بتونم همیشه در خدمت دوستان باشم

Blogger template 'Browniac' by Ourblogtemplates.com 2008

بالای صفحه