تازه ترین ابرنواختر آسمان

* پنجشنبه ی گذشته ابرنواختری در کهکشان مارپیچی M۷۴ در صورت فلکی ماهی منفجر شد.
* این ابرنواختر تا بامداد دوشنبه به قدر روشنایی ۱۲.۶ رسید و به نظر می رسید همچنان پرنورتر خواهد شد.

ابرنواختر دیگری به نام ستاره شناسان "جستجوی ابرنواختر در رصدخانه ی لیک" (گروه LOSS) ثبت شد. این گروه که از تلسکوپ خودکار واقع بر فراز کوه هامیلتون کالیفرنیا بهره می بردند، در بامداد ۲۵ ژوییه اعلام کردند که این تلسکوپ یک ستاره با قدر ۱۳.۵ را در فاصله ی حدود ۲.۷ دقیقه ی قوسی هسته ی کهکشان شناسایی کرده است.
یکی از نخستین عکس هایی که از ابرنواختر ۲۰۱۳ej گرفته شد. این تصویر توسط "پروژه ی جستجوی ابرنواختر ایتالیا" ثبت شد. منبع
این فوران نوری که اکنون به نام ابرنواختر ۲۰۱۳ej یا SN 2013ej نامیده شده، از آغاز دیده شدنش روشن تر شده و به قدر نزدیک به ۱۲.۶ رسیده. منحنی نوری به روز شونده ی آن را از انجمن آمریکایی رصدگران ستارگان متغیر (AAVSO) در این جا ببینید.
تصویر متحرک

طیف هایی که به گونه ی جداگانه توسط سه تلسکوپ دریافت شده یک پیوستگی در رنگ آبی به همراه خطوط نشری جدا و آشکارِ بالمر از اتم های هیدروژن را نشان می داد - چیزهایی که ویژگی رایج یک ابرنواختر جوان نوع II هستند. این بدان معناست که انفجار را یک تک ستاره ی پرجرم پدید آورده که با رمبش به درون و به سوی هسته ی ناپایدارش، منفجر شده است.

مسیه ۷۴ یک کهکشان مارپیچی نسبتا روشن (قدر ۱۰) است که با فاصله ی حدود ۳۰ میلیون سال نوری از زمین، در صورت فلکی ماهی (حوت) دیده می شود. این کهکشان در این شب ها میان ۲ تا ۳ بامداد به وقت تابستانی محلی در بلندای آسمان خاوری دیده می شود. [* این جا درباره اش خوانده بودید: * یک مارپیچ بی نقص]

اکنون رصدگران پرشماری از چهار گوشه ی دنیا این ابرنواختر را که به اندازه ی ۹۲.۵ ثانیه ی قوس از خاور و ۱۳۵ ثانیه ی قوس از جنوبِ هسته ی کهکشان جای دارد دیده اند. مختصات آن برابرست با بُعد ۱h ۳۶m ۴۸.۱۶s و میل +۱۵° ۴۵′ ۳۱.۰″.

نمای اسپیتزر از ستاره‌ی زادار
هنوز نمی دانیم آیا SN 2013ej به اوج روشناییش رسیده یا نه، ولی ابرنواخترهای رده ی II معمولا تا چند هفته با درخشندگی تقریبی یک میلیارد برابر خورشید نور می افکنند. این درخشندگی در فاصله ی کهکشان M۷۴، با قدری حدود ۱۱.۵ دیده می شود.

به نظر می رسد که کهکشان M۷۴ بیش از یک بار توسط تلسکوپ فضایی هابل رصد شده بوده، و دانشمندان با بررسی عکس هایی که در نوامبر ۲۰۰۳ و ژوئن ۲۰۰۵ از آن گرفته شده، ستاره ی زادارِ این ابرنواختر (ستاره ی منفجر شده) را یافتند: یک ستاره با قدر ۲۵ که به ویژه در طول موج های فروسرخ-نزدیک درخشان بود و احتمالا پیش از آن که خود را نابود کند، یک ابرغول رده ی M بوده است.

به گزارش رباب خان از دانشگاه ایالتی اوهایو نیز تلسکوپ فضایی اسپیتزر یک ستاره ی نامزد در جای ابرنواختر دیده بوده که (دستکم در محدوده ی فروسرخ) درخششی تا ۳۰۰۰۰ برابر خورشید داشته.

تلسکوپ KAIT واقع در رصدخانه ی لیک، یک بازتابنده ی ۰.۷۶ متریِ اهدا شده است که در همه ی شب های بی ابر، آسمان را در پی ستارگان منفجرشونده می کاود. این تلسکوپ هر ۲ تا ۱۲ روز حدود ۲۰ هزار کهکشان را بازبینی می کند. جستجوهای ویژه و تک هدفی KAIT بسیار پیروزمندانه بوده است: این تلسکوپ از سال ۱۹۹۸ تاکنون نزدیک به ۹۰۰ ابرنواختر را یافته است.
در این تصویر هم که در ۱۸-۷ ژوییه با نور سرخ و با بهره از یک تلسکوپ ۲۰ اینچی در استرالیا گرفته شده، ابرنواختر ۲۰۱۳ej به وسیله ی دو خط کوتاه نشان داده شده است. این عکس از همگذاری سه نما با نوردهی های ۱۲۰ ثانیه ای درست شده.
مسیه ۷۴ - یکی از کم نورترین اجرام مسیه- یک کهکشان مارپیچی است که از روبرو دیده می شود و در فاصله ی ۱.۳ درجه ی خاور-شمال خاوری ستاره ی اتا ماهی جای دارد. این بخش آسمان در اواخر ماه ژوییه کمی پیش از نیمه شب از فرار افق خاوری سر می زند و تا ساعت ۲ یا ۳ بامداد به خوبی بالا می آید. اینجا، شمال، بالا سمت چپ است. این تصویر چیزی را نشان می دهد که اگر در بلندای آسمان خاوری چشم انداز خوبی داشته باشید باید ببینید. ستاره ها با قدر ۴ و کهکشان با قدر ۱۰ نشان داده شده اند.
Supernova - spiral galaxy - Messier 74 - Pisces - magnitude - Lick Observatory Supernova Search - LOSS - star - core Supernova 2013ej -AAVSO - Spectra - Balmer emission lines - hydrogen atom - Type II supernova - core - right ascension - declination - Sun - luminosity - M74 - Hubble Space Telescope - progenitor - near-infrared wavelength - M-type - red supergiant - Rubab Khan - Spitzer Space Telescope - infrared - KAIT telescope - reflector - Messier objects - Eta (η) Piscium

منبع: skyandtelescope

2 دیدگاه شما:

سیامک

سلام دوست گرامی.
مطلب تیتان و مشتری خیلی جالب بود.مخصوصا عکسش اونقدر ارزشمنده که حتی می تونه رو دیوار اتاق خوابم نصب بشه.
و اما گرامی در مورد سرن:
در مورد آزمایشگاه سرن یک دونه که نه، تا کنون هفت نفر از نخبگان کشورمون تو سرن همکاری کردن.دکتر بتول صفر زاده،دکتر مریم زینعلی،دکتر مجتبی محرمی ،دکتر سعید پاک طینت و این اواخر دکتر جوان و نخبه ایرانی خانوم نجیه جعفری.
گرامی با یه جستجو در سایت آزمایشگاه سرن توضیحات مفیدتر و بیشتری می تونید کسب کنید

یک ستاره در هفت آسمان

سپاسگزارم سیامک عزیز
خوشحالم که از تصویر تیتان خوشتون اومد. کاسینی عکس های فوق العاده ای می گیره که نمونه های زیادیش رو می تونید تو این وبلاگ ببینید.
درباره ی سرن هم واقعا ممنونم از توضیحتون. این ها همه از افتخارهای ما هستند و براشون آرزوی سربلندی می کنم.

Blogger template 'Browniac' by Ourblogtemplates.com 2008

بالای صفحه