این یک کهکشان است یا دو تا؟

این جرم شگفت‌انگیز فراکهکشانی یک کهکشان است یا دو تا؟
پرسش در سال ۱۹۵۰ و زمانی پیش کشیده شد که اخترشناس "آرتور هوگ" به گونه‌ای شانسی آن را مشاهده کرد.
حلقه‌ی بیرونی این جسم عمدتا از ستارگان آبی درخشان تشکیل شده، در حالی که نزدیک مرکزش، توپی از ستارگان بسیار سرخ‌تر و احتمالا بسیار پیرتر قرار دارد. بین این دو بخش، شکافی وجود دارد که کاملا تاریک به نظر می‌رسد.
هنوز مشخص نیست که جسم هوگ چگونه پدید آمده، گرچه اجرامی همانند آن تاکنون شناسایی شده و در دسته‌ای به عنوان گونه‌ای کهکشان حلقوی رده‌بندی شده‌اند
یکی از نظریه‌های پیدایش این جسم، یک برخورد کهکشانی در میلیاردها سال پیش و تاثیر گرانشی میله‌ی مرکزی است؛ میله‌ای که اکنون ناپدید شده. ولی رصدهای بیشتری که به تارگی در محدوده‌ی امواج رادیویی انجام شده نشان می‌دهد که جسم هوگ در چند میلیارد سال گذشته، هیچ کهکشان کوچک‌تری را به خود "نیفزوده".
تصویر بالا که به وسیله‌ی تلسکوپ فضایی هابل در ژوئیه‌ی ۲۰۰۱ گرفته شده، جزئیاتی بی‌سابقه از جسم هوگ را آشکار می‌کند.
جسم هوگ نزدیک به ۱۰۰۰۰۰ سال نوری گستردگی دارد و با فاصله‌ی حدود ۶۰۰ میلیون سال نوری از زمین، در راستای صورت فلکی مار دیده می‌شود.
به گونه‌ای شانسی، درون شکاف این جسم (نزدیک به جایگاه ساعت یک)، یک کهکشان حلقه‌ای دیگر هم دیده می‌شود که احتمالا در فاصله‌ی بسیار دورتری جای دارد.

در همین زمینه: * حلقه‌ای به دور یک کهکشان  

واژه نامه:
Hoag's Object - galaxy - Art Hoag - extragalactic object - star - ring galaxy - galaxy collision - central bar - Hubble Space Telescope - constellation of the Snake - Serpens

منبع: apod.nasa.gov

0 دیدگاه شما:

Blogger template 'Browniac' by Ourblogtemplates.com 2008

بالای صفحه