دگرگونی آسمان سیاره زمین در یک سال

در این ویدیو ۳۶۰ چارچوب می بینید که هر کدام نمایانگر یک "روز"ند. بنابراین کل این ویدیوی دور تند، آسمانی که بر فراز سیاره ی زمینست را (تقریبا) در یک سال کامل نشان می دهد.
جریان اینست که یک دوربین بر روی بام موزه ی اکسپلوراتوریوم در سانفرانسیسکوی کالیفرنیا گذاشته شد و این دوربین از نیمه ی ۲۰۰۹ تا نیمه ی ۲۰۱۰، از پیش از طلوع آفتاب تا پس از غروبِ آفتابِ همه ی روزها، هر ۱۰ ثانیه یک عکس از آسمان می گرفت. در گوشه ی پایین، سمت راست ویدیو، ساعت به وقت محلی را می بینید.
آرایش چارچوب های این ویدیو به ترتیب زمانی است: ۲۸ ژوییه در چارچوب بالا، سمت چپ دیده می شود و ۱ ژانویه هم یکی از چارچوب های میانیست.
درست است که هر شبانه روز ۲۴ ساعت به درازا می کشد، ولی در نیمکره ی شمالی در ماه ژوئن و ماه های تابستانی کناریش، نور روز به بیشترین و طولانی ترین اندازه می رسد؛ این واقعیت را می توانید در این ویدیو ببینید که چارچوب های پایینی (و بی درنگ پس از آن، چارچوب های بالایی) از همه زودتر با نور سپیده دم روشن می شوند. تاریکی چارچوب های میانی نشانگر کوتاه شدن روز و به تاخیر افتادن سپیده دم در ماه های زمستان است.
در این چارچوب ها، تاریکی نمایانگرِ فرارسیدن شب است، آبی نمایانگر روز است، و خاکستری هم نشانگر آنست که در تمام روز آسمان پوشیده از ابر بوده.
بسیاری از چارچوب ها الگوی پیچیده ی جابجایی ابرها طی روز را در میدان دیدِ گسترده ی دوربین نشان می دهند. هنگامی که همه ی ویدیوهای درون چارچوب ها کم کم به پایان می رسند، غروب آفتاب، و پس از آن هم تاریکی فرا می رسد. همانگونه که می بینید، این تاریکی نخست در چارچوب های مربوط به زمستان (درست از کمی بالاتر از میانه ی ویدیو) پدیدار می شود و آخر از همه هم در چارچوب های تابستانی نزدیک پایین ویدیو.

واژه نامه:
Earth - time lapse - Exploratorium museum - sunrise - sunset

منبع: apod.nasa.gov

4 دیدگاه شما:

سیامک

سلام دوست گرامی خسته نباشید.
مطلب قشنگی بود بسیار سپاسگزار.
راستش هوا انقدر گرمه که نای حرف زدن نمیزاره برا آدم.

یک ستاره در هفت آسمان

خواهش می کنم سیامک عزیز. خوشحالم که اینو هم پسندیدید
گرما هم که دیگه گفتن نداره. امسال عجیب وضعی شده!

ناشناس

سلام
سپاس از سايت پر بار و نوشته هاي قشنگتون
من كه هر روز به سايتتون چند بار سر ميزنم.من خيلي ستاره شناسي دوست دارم و ميخوام يه تلسكوپ بخرم ميتونين كمكم كنيد لطفا؟

یک ستاره در هفت آسمان

درود بر شما دوست ناشناس عزیز و سپاس از محبتتون به این وبلاگ.
دوست عزیز. در مورد خرید تلسکوپ، سایت هایی هستند که به طور ویژه در این مورد راهنمایی های لازم رو ارایه میدن.
کافیه در گوگل، به دنبال این سه واژه بگردید:
"راهنمای خرید تلسکوپ"

Blogger template 'Browniac' by Ourblogtemplates.com 2008

بالای صفحه