ماه بزرگتر است یا کهکشان آندرومدا؟

کهکشان مارپیچی بزرگ آندرومدا (زن در زنجیر- ام۳۱)، با تنها ۲.۵ میلیون سال نوری فاصله از زمین، نزدیک‌ترین کهکشان مارپیچی بزرگ به راه شیری ماست.
آندرومدا بدون تلسکوپ هم دیده می‌شود و چشم نامسلح آن را مانند یک توده‌ی کرکی کوچک و کم‌نور می‌بیند، ولی از آن جایی که درخشندگی سطحی‌اش بسیار پایین است، کسانی که گاه به گاه آسمان را مشاهده می‌کنند، چندان متوجه گستردگی چشمگیر آن در آسمان سیاره‌ی زمین نمی‌شوند.
در تصویر همگذاری شده‌ی سرگرم‌کننده‌ای که اینجا می‌بینید، یک همسنجی (مقایسه) میان بزرگی زاویه‌ای این کهکشان همسایه و بزرگی زاویه‌ای یک جرم آسمانی درخشان تر و آشناتر انجام شده.
اندازه‌گیری زاویه‌ای اجرام به کمک دست
تصویر بزرگ تر
در این تصویر، یک نمای ژرف از آندرومدا، که خوشه‌های ستاره‌ای زیبا و آبی‌فام درون بازوان مارپیچی و دور از هسته‌ی زرد و درخشان آن را نشان می‌دهد، در کنار نمایی معمولی از قرص تقریبا کامل ماه نمایانده شده.
مقیاس زاویه‌ای هر دو جرم یکی است و می‌بینیم که ماه حدود ۱/۲ (یک دوم) درجه را در آسمان می‌پوشاند، در حالی که گستردگی آندرومدا آشکارا چند برابر آنست .
در نمای ژرف (با نوردهی بلند) آندرومدا، دو کهکشان ماهواره‌ای درخشان آن، یعنی ام۳۲ و ام۱۱۰ (پایین) هم به چشم می‌خورند. 


واژه نامه:
Spiral Galaxy - Andromeda - M31 - Milky Way - planet - Earth - angular size - galaxy - star cluster - spiral arm - core - full Moon - angular scale - satellite galaxy - M32 - M110

منبع: apod.nasa.gov

4 دیدگاه شما:

سیامک

سلام دوست خوبم.
من به این عکس پایین که در مورد درجه و اندازه گیری با دسته ایراد دارم.
با عرض شرمندگی احساس می کنم کامل نیست.مخصوصا تصویر پایین که هر ثانیه 4 کیلومتر است نسبت به چه واحد از جسم.در واقع اندازه جسم در اونجا لحاظ نشده به نظر من.خواهشا من رو راهنمایی کنید.

سیامک

مثلا اگر ماه رو 2 درجه بگیریم با توضیحات این شکل اونوقت فاصله ماه بدست می یاد:
28800=4*3600*2
که خوب درست نیست!!

یک ستاره در هفت آسمان

درود سیامک عزیز
ببخشید دیر پاسخ میدم
تو اون شکل پایینی (چشم و فاصله و ...) جسممون یک سکه است
دقیقا یادم نیست چه سکه ای ولی از سکه های رایج آمریکا یا انگلیسه

یک ستاره در هفت آسمان

آهان
اینجا نوشته سکه ی یک پنی:
http://deskarati.com/2011/11/02/scales-and-angular-measurement/

Blogger template 'Browniac' by Ourblogtemplates.com 2008

بالای صفحه