ویدیویی که انفجار یک شهاب برساووشی را نشان می دهد

* من خودم تاکنون هرگز چنین چیزی ندیده بودم، و عکاس و هنرمند دیجیتال، مایکل ک. چانگ هم می گوید که نمی تواند آنچه را به هنگام پردازش تصاویر برای ساختن یک ویدیوی دور تند از بارش شهابی برساوشی دید باور کند.
 * ظاهرا وی تصویر انفجار یک شهاب و گسترش موج شوکِ پس از آن (یا حلقه ای از خرده های شهاب) را ثبت کرده بود.

مایکل در ایمیلی به یونیورس تودی گفت: «این ویدیو را در سپیده دم ۱۲ اوت ۲۰۱۳ از حیاط خلوت خانه ام در ویکتورویل کالیفرنیا گرفتم. سفیدی محوی رو به افزایشی که دیده می شود به دلیل ویرایش "نیست"- این ناشی از نوردهی زیاد است که به دلیل بالا آمدن خورشید پدید آمده. تا جایی که می توانم بگویم، زمان واقعی رشته نماهای انفجار و پخش شدن پسماندهای شهاب، چیزی نزدیک به ۲۰ دقیقه بود.»

به گفته ی مایکل، چون او ضبط را با رزولوشنی بسیار بالاتر از ۷۲۰p انجام داده، توانست دو رشته نمای گوناگون در این ویدیو درست کند: یکی با نمای کاملی که بزرگ تر شده و سپس به اندازه ی ۱۲۸۰ در ۷۲۰ از آن جدا شده، و دیگری با همان نمای  کامل که این بار ناحیه ی پیرامون انفجار نیز در آن باقی مانده ولی باز به اندازه ی۱۲۸۰ در ۷۲۰ است. وی می گوید: «من هر رشته نما را دوباره به آن افزودم- یکی به ۲۴ نما در ثانیه و دیگری حدود ۱۲ نما در ثانیه.»

شگفت انگیز!
از آن جایی که ما تاکنون چیزی مانند این ندیده بودیم، بر آن شدیم تا نظر یکی از کارشناسان رصدی را بپرسیم: نویسنده ی یونیورس تودی، دیوید دیکینسون که گفت این پدیده کاملا درست و واقعی است.

دیوید گفت: «آن چه مرا قانع می کند اینست که شهاب دارد در جهت درست شهاب های برساوشی حرکت می کند. من خود [صورت فلکی] برساووش را می بینم که از سمت راست بالا می آید؛ صفحه ی کهکشان راه شیری و آندرومدا هم درست بالای مرکز به چشم می خورند.»
دو نمای پیاپی از ویدیوی درنگ زمانی مایکل چانگ که انفجار یک شهاب (بالا) و پخش شدن پسماندهای آن (پایین) را نشان می دهد
دیوید می افزاید تاکنون چندین شهاب دیده که دنباله ای دیرپا از دود پشت خود به جا گذاشته اند: «من معمولا همه جا یک دوربین دوچشمی با خود می برم تا چنین چیزهایی را بررسی کنم. و در جریان توفان شهابی شیری (اسدی) سال ۱۹۹۸ چندین نمونه از این را در صحرای کویت دیدم که از پرهیبت ترین چیزهایی بود که تاکنون دیده ام.»

دیوید تایید می کند، مایکل چانگ چیزی عالی ثبت کرده!
---------------------------------------------
به روزرسانی: استیو نایت از بریتانیا هم چند انفجار شهابی دیگر را ثبت کرد که اینجا می توانید یک ویدیو و دو تصویر متحرک ثبت شده توسط (gif1 - gif2) وی را اینجا ببینید.
تصویر پایین هم رد دود به جا مانده از انفجار یک شهاب را نشان می دهد که یکم اکتبر ۲۰۱۱ در وایت ریور جنوب داکوتا ثبت شد. ویدیوی این صحنه را اینجا ببینید. ترکیدن شهاب در ثانیه ی ۵۳ رخ می دهد:
تصویر کمی بزرگ تر
در همین زمینه: * ۱۰ حقیقت نخست درباره بارش شهابی برساوشی 

واژه نامه:
Michael K. Chung - timelapse - Perseid meteor shower - meteor - shock wave - overexposure - timelapse - David Dickinson - Perseus - plane - Milky Way - Andromeda - binoculars - Leonid meteor storm

نشانی ویدیو در یوتیوب
منبع: universetoday

2 دیدگاه شما:

هما

سلام مجدد
واقعا هیچی نمیتونم بگم!!
فقط در همین حد که بگم محشـــر بود
هنگ *هنگ:)
ممنون از زحماتتون.

یک ستاره در هفت آسمان

خوشحالم که پسندیدید بانو :)

Blogger template 'Browniac' by Ourblogtemplates.com 2008

بالای صفحه