تک شاخی با پوست روباه

در همسایگی سحابی مخروط، شکل ها و ساختارهای شگفت انگیزی را می توان یافت.
این پیکره های نامعمول و شگفت آور، ناشی از کنش و واکنش های پیچیده میان گرد و غبار ریز و نرم میان ستاره ای و پرتوی پرانرژی و نیز گاز داغی است که از ستارگان جوان دفع می شود.
پرنورترین ستاره در سمت راست این عکس، ستاره‌ی "اس تکشاخ" (S Mon) است و ناحیه‌ای که درست زیر آن قرار دارد، به دلیل رنگ و ساختارش به نام سحابی پوست روباه خوانده می‌شود.
تابش آبی رنگی که مستقیما اس تکشاخ را در بر گرفته، نتیجه ی پدیده ی بازتابش است: گرد و خاک پیرامون این ستاره ی درخشان، نور آن را بازتابانده و آبی دیده می شوند [سحابی بازتابی]. ولی تابش سرخی که در سراسر منطقه دیده می شود نه تنها ناشی از بازتاب نور توسط گرد و غبار محیط است بلکه به دلیل گسیلش نور از گاز هیدروژنی که در اثر نور ستارگان یونیده شده نیز هست [سحابی نشری یا گسیلشی].
اس تکشاخ عضوی از یک خوشه ی ستاره ای باز و جوان به نام NGC ۲۲۶۴ است که در فاصله ی حدود ۲۵۰۰ سال نوری از زمین و در صورت فلکی تکشاخ قرار دارد. سحابی اسرار آمیز و متقارن "مخروط" که نزدیک لبه ی سمت چپ عکس دیده می شود، گرچه یک راست رو به ستاره ی اس تکشاخ اشاره می کند ولی ریشه اش هنوز ناشناخته مانده.

در همین زمینه: * آمیزه ای از گاز و غبار کیهانی 

واژه نامه:
Cone Nebula - S Mon - Fox Fur Nebula - reflection - emission - hydrogen - ionized - open cluster - NGC 2264 - constellation - Unicorn - Monoceros

منبع: apod.nasa.gov

2 دیدگاه شما:

سیامک

سلام خسته نباشید.
سحابی جالب انگیزیست و اسرار آمیز هم هست!!
شکل خاصش رو می شه هی نگاه کرد و توش خیلی چیزها رو دید !!

یک ستاره در هفت آسمان

درود سیامک عزیز. شما هم خسته نباشید
بله. بسیار جالبه و رازگونه. خوشحالم که شما هم پسندیدید

Blogger template 'Browniac' by Ourblogtemplates.com 2008

بالای صفحه