یک سال کار خودروی کنجکاوی را در ۲ دقیقه ببینید

در چشم بر هم زدنی گذشت!
باورتان می شود تقریبا یک سال از زمانی که کاوشگر آزمایشگاه علمی بهرام (MSL) در ۶ اوت ۲۰۱۲، طی عملیاتی دلهره آور خودروی کنجکاوی را بر خاک بهرام نشاند، دنیا را تکان داد و اتاق فرمان ناسا را غرق در شور و شادی نمود گذشته است؟
اینک در این ویدیوی دور تند که از عکس های گرفته شده توسط خود کنجکاوی به هنگام سفرها و کاوش هایش درست شده، می توانید هر آن چه این خودرو از روز فرودش بر خاک سیاره ی سرخ تاکنون انجام داده را در زمانی بسیار سریع تر ببینید: همه ی جاهایی که رفته، هر چه با مته سوراخ کرده، هر چیزی که لرزانده، و هر چه که دیده و عکسش را گرفته:

این ویدیو از به هم پیوستن ۵۸۴ عکس درست شده که دوربینی که جلوی خودروی کنجکاوی جاسازی شده، از اوت ۲۰۱۲ تا ژوییه ی ۲۰۱۳ با بهره از لنز "چشم ماهی" (fisheye) خود گرفته است. این دوربین، دوربین پرهیز از خطر کنجکاوی (هازکم، Hazcam) نام دارد و عکس هایی سیاه و سفید در اندازه ی ۱۰۲۴ در ۱۰۲۴ پیکسل می گیرد.
در میان نماهای درون این ویدیو، صحنه ی نخستین خاکبرداری و نمونه برداری کنجکاوی از خاک بهرام و نیز نمونه برداری از سوراخی که در یکی از سنگ های این سیاره کنده نیز دیده می شود.

در همین زمینه: * کنجکاوی در Gale * جریان ماموریت تازه ناسا در سیاره بهرام چیست؟ * ایستگاه بعدی: بهرام * 100 روز دیگر "کنجکاوی" روی بهرام می نشیند * چند روز بیشتر به فرود بر سطح بهرام نمانده * گام به گام با "کنجکاوی" به هنگام فرود بر سطح بهرام * اودیسه برای دیدبانی فرود "کنجکاوی" سر قرار می رسد * "هفت دقیقه وحشت" پیش روی ما * "روز بهرام" در ایران! * نخستین گام ماموریت "کنجکاوی" به پایان رسید: اجرای نقش بدل فضانوردان! * کنجکاوی: پایان خوش سفری 8 ماهه * تصویری که کنجکاوی را با چترنجاتش نشان می دهد * چرخی بر بهرام * کنجکاوی نخستین عکس رنگی را هم فرستاد * فیلمی که کنجکاوی از فرود خود گرفته را ببینید * صحنه جرم کنجکاوی را از بالا ببینید * نخستین نمای 360 درجه ای کنجکاوی از بهرام * ترانه ای برای ناسا و کنجکاوی * تصویر پانورامایی که کنجکاوی مغرورانه از خود گرفته * .... و ده ها نوشته ی دیگر درباره ی این خودرو و کاوش های تاریخی‌اش که می توانید با جستجوی واژه ی "کنجکاوی" در این وبلاگ بخوانید.

واژه نامه:
Mars Science Laboratory - rover - Curiosity - Mars

منبع: universetoday

4 دیدگاه شما:

سیامک

سلام دوست خوبم خسته نباشید.
محشره واقعا دیدن این تصاویر باعث غرور می شه.محیط بکر بهرام یه جور شور خاص در آدم بوجود می یاره.فقط حیف که نمی شه اونجا نفس کشید!!
در ضمن دوست خوبم در مورد اندازه زاویه ای در مطلب ماه و کهکشان هم با فرض دانستن اندازه سکه یک پنی همه چی درست می شه.در واقع یه پارامتر کم بود اون وسط.بسیار ممنون

یک ستاره در هفت آسمان

درود بر شما سیامک گرامی
خوشحالم که این مطالب رو می پسندید. تایید شما مایه ی سرافرازی بنده است.
درباره ی اون اندازه ی زاویه ای هم بله. معمولا در توضیح چنین مواردی از اندازه ی سکه ها کمک می گیرند، چون اندازه هایی استاندارد هستند

ناشناس

ﻣﻦ اﺯ ﻟﺤﻆﻪ ﻏﺮﻭﺏ ﺁﻓﺘﺎﺏ اﻭﻧﺠﺎ ﺧﻴﻠﻲ ﺧﻮﺷﻢ اﻭﻣﺪ. ﻳﺎﺩ ﻛﻮﻳﺮ ﻛﺮﻣﺎﻥ اﻓﺘﺎﺩﻡ و ﺷﺒﻬﺎﻳﻲ ﻛﻪ ﺩﺭ ﺑﻠﻮﭼﺴﺘﺎﻥ ﻛﺎﺭ ﻣﻲ ﻛﺮﺩﻡ!

ناشناس

ﻣﻦ اﺯ ﻟﺤﻆﻪ ﻏﺮﻭﺏ ﺁﻓﺘﺎﺏ اﻭﻧﺠﺎ ﺧﻴﻠﻲ ﺧﻮﺷﻢ اﻭﻣﺪ. ﻳﺎﺩ ﻛﻮﻳﺮ ﻛﺮﻣﺎﻥ اﻓﺘﺎﺩﻡ و ﺷﺒﻬﺎﻳﻲ ﻛﻪ ﺩﺭ ﺑﻠﻮﭼﺴﺘﺎﻥ ﻛﺎﺭ ﻣﻲ ﻛﺮﺩﻡ!

Blogger template 'Browniac' by Ourblogtemplates.com 2008

بالای صفحه