برخورد دو غول مارپیچی کاملا همسان

سرانجام این دو کهکشان چه خواهد شد؟
کهکشان های مارپیچی NGC ۵۴۲۶ و NGC ۵۴۲۷ دارند به گونه ی خطرناکی از نزدیک یکدیگر می گذرند، ولی احتمالا از این برخورد جان به در خواهند برد.
معمولا در جریان برخورد کهکشان ها یک کهکشان بزرگ، کهکشانی بسیار کوچک تر را می خورد. ولی در این مورد، دو کهکشان کاملا همسانند؛ هر دو مارپیچی هایی بزرگ و گسترده با بازوان باز و کشیده و یک هسته ی فشرده و جمع و جور. 
با ادامه ی روند برخورد این کهکشان ها در ده ها میلیون سال آینده، بعید است که ستارگان درونشان به هم بخورند ولی در توده های گازی که در اثر کشندهای گرانشی پدید می آید، ستارگان تازه ای آفریده خواهد شد.
تصویر بالا با تلسکوپ ۸ متری جمینی جنوبی در شیلی گرفته شده و اگر در آن دقیق شوید، پلی از مواد خواهید دید که این دو غول را به هم پیوند داده. این جفت کهکشان که با هم به نام آرپ ۲۷۱ (یا Arp 271) شناخته می شوند، روی هم حدود ۱۳۰ هزار سال نوری گستردگی داشته و با فاصله ی ۹۰ میلیون سال نوری از زمین، در صورت فلکی خوشه گندم (دوشیزه، سنبله) دیده می شوند.
بر پایه ی پیش بینی های تازه، کهکشان راه شیری هم تا چند میلیارد سال دیگر با همسایه اش - کهکشان آندرومدا - برخوردی همانند این دو خواهد داشت. [ببینید: * برخورد خدایان در آسمان سیاره زمین * انیمیشنی از سرنوشت راه شیری]

واژه نامه:
Arp 271 - Spiral galaxy - NGC 5426 - NGC 5427 - galaxy - arm - core - gravitational tide - Gemini-South Telescope - Arp 271 - constellation of Virgo - Milky Way Galaxy - Andromeda Galaxy

منبع: apod.nasa.gov

4 دیدگاه شما:

سیامک

سلام دوست خوبم خسته نباشید.
وای خوبه که عمر ما یه کم کمتر از چند میلیارد ساله و الا معلوم نبود اون موقع که راه شیری و همسایش به هم می خوردن تکلیف ما چی می شد؟
(مزاح کردم کمی شاد باشید.)
ممنون و روز خوش

یک ستاره در هفت آسمان

درود بر جناب اسکندری عزیز
من که فکر می کنم اگر می بودیم، دستکم آسمان شبانه ی زیبایی رو می دیدیم
از لطفتون بسیار ممنونم
شاد باشید

سیامک

اسکندری؟؟
متوجه نشدم گرامی من را با این نام خطاب کردید؟؟

یک ستاره در هفت آسمان

یعنی اشتباه کردم؟
فکر می کردم دارم با یکی از دوستان فیسبوکی به نام سیامک اسکندری صحبت می کنم
اگه اشتباه کردم پوزش می خوام
البته بسیار خوشحال شدم از این که یک دوست دیگه هم به این جمع کوچک اضافه شده، هر چند که خودم تا الان خبر نداشتم!!

Blogger template 'Browniac' by Ourblogtemplates.com 2008

بالای صفحه