۶۸ تیر شهاب بر سر چین

در اوایل این ماه، بارانی از گرد وغبار یک دنباله دار بر سر سیاره ی زمین بارید و بارش سالانه ی شهاب های برساووشی را در دل آسمان های تاریک در پی آورد.
ستاره شناس، زیانگ ژان همچنان که سرگرم لذت بردن از این رویداد پیش بینی شده ی آسمانی بر فراز دشت ژانگ بِی، در استان هبئی چین بود، با بهره از یک لنز زاویه باز، یک رشته نما با نوردهی ۱۰ ثانیه ای ثبت نمود که بر روی هم ۴ ساعت از شب ۱۲/۱۳ اوت را در بر می گرفتند.
وی سپس با همگذاری این نماها تصویر همنهاده ی بالا را از شهاب های برساوشی تابستان پدید آورد که ۶۸ برق شهاب را یکجا نشان می دهد.
اگرچه ذرات دنباله دار (هر یک به اندازه ی دانه ی شن) همراستا و موازی با هم حرکت می کنند، ولی بارشی از شهاب که پدید می آورند آشکارا به نظر می رسد که از یک تک نقطه ی آسمان در صورت فلکی اپونیمی* برساووش بر سر ما می بارد. این اثر شعاعی به دلیل چشم انداز (پرسپکتیو) رخ می دهد و چنین به نظر ما می آورد که همه ی این ردهای همراستای شهاب در یک نقطه ی کانونی به هم می رسند.
بارش شهابی شایان توجه بعدی بارش جباری (شکارچی) است که در اواخر ماه اکتبر رخ خواهد داد.
 ------------------------------------
*اپونیم: Eponym- فهرست یا جدولی از لوح های میخی که هر ساله رویدادهای مهم دولت آشور در آن ذکر می‌شد (اپونیم های آشوری). منبع: ویکیپدیا

در همین زمینه: * ویدیویی که انفجار یک شهاب برساووشی را نشان می دهد  

واژه نامه:
Comet - planet - Earth - Perseid meteor shower - Xiang Zhan - wide angle - constellation Perseus - perspective - Orionids

منبع: apod.nasa.gov

2 دیدگاه شما:

Anonymous

سلام

وقت شما بخیر

شما در بالاترین هم مطلب میزارید.

میشه لطفا یک دعوت نامه بالاترین برای من بزارید.

ممنون میشم

من در یک سایت خبری دانشجویی کار میکنم

v.soroush@gmail.com

با تشکر فراوان

یک ستاره در هفت آسمان

شرمنده ام دوست گرامی
تنها کاری که ازم بر میاد اینه که ایمیلتون رو اینجا بذارم تا اگه کسی دعوتنامه داشت براتون بفرسته

Blogger template 'Browniac' by Ourblogtemplates.com 2008

بالای صفحه