شهاب و شفق رنگین در آسمان ایسلند

پشت این آتشفشان چه خبر است؟ خیلی خبرها!
از خود آتشفشان بیاغازیم که به نام کیوزکیوفتل (Kirkjufell) خوانده می شود، آتشفشانی بسیار کهنسال است و در باختر ایسلند، نزدیک شهر گروندرفیورور (Grundarfjörður) جای دارد.
در برابر ساختار به شدت شیبدار این آتشفشان، یک آبدَره (fiord) وجود دارد که در زمان گرفته شدن این عکس -نیمه ی دسامبر ۲۰۱۲- تازه داشت یخ می زد. شفق های قطبی پس زمینه بسیار کم نورتر از آنند که به گونه ی عادی دیده شوند، ولی چون نوردهی این تصویر ۲۵ ثانیه به درازا کشیده، شفق هم با رنگ های زیبایش کاملا آشکار شده است.
ولی چیزی که این تصویر را شایان توجهی ویژه ساخته، ردهای روشنی است که از شهاب های بارش شهابی دوپیکری (جوزایی) به جا مانده؛ شهاب هایی که اگر شفق قطبی درخشان تر بود، آشکار نمی شدند.
در دوردست سمت چپ، نوار کهکشان راه شیری دیده می شود و ستارگانی که همسایگان ما در کهکشانند نیز در سراسر پس زمینه پراکنده شده اند.
در پایان این هفته هم، بارش شهابی برساووشی به اوج خود می رسد و چه بسا چشم اندازهایی به یاد ماندنی برای دوستدارانِ آسمان پدید آورد.

در همین زمینه: * وقتی آسمان و زمین با هم می خروشند * ایسلند: چشم انداز آبشار، شفق قطبی، دنباله دار * چندین جلوه زیبا در یک نما   

واژه نامه:
volcano - Kirkjufell - Iceland - Grundarfjörður - fjord - aurora - Geminids meteor shower - Milky Way Galaxy - star - Perseids meteor shower
منبع: apod.nasa.gov

2 دیدگاه شما:

ناشناس

ممنون از خبر, فکر کنم تلفظ دقیقش (به فارسی مینویسم) شیر کیوفل هستش چون در زبانهای کشورهای اسکاندیناوی حرف K به "ش" تلفظ میشه.

یک ستاره در هفت آسمان

ممنونم از راهنماییتون دوست عزیز
سعی می کنم باز هم دنبال تلفظ درستش بگردم. سپاسگزار میشم از شما هم که اگه از این بابت مطمئن شدید به من بگید

Blogger template 'Browniac' by Ourblogtemplates.com 2008

بالای صفحه