آذرخش "شبح سرخ" را با سرعت ۱۰ هزار عکس در ثانیه ببینید

آذرخش گریزا و کم پیدای شبح سرخ که طی عملیاتی برای رصد شبح های سرخ، از درون یک هواپیما بر فراز خاور اکلاهما ثبت شد.
تصویر بزرگ تر- اندازه های دیگر
آذرخش اسرارآمیز "شبح سرخ" پدیده ی جذابی است: شبح ها [فرفَده، شبح یا جن، sprite] که تنها در ارتفاع های بالا و بر فراز ابرهای توفانی رخ می دهند، تنها چند هزارم ثانیه به درازا می کشند و پرتویی سرخ در بخشِ دیدنی (مریی) طیف نور می افشانند. بنابراین، بررسی شبح ها برای دانشمندان هواشناس کار به شدت دشواریست.

عکاس نجومی، جیسون آرنز که شانس شرکت در یک عملیات مشاهده ی شبح ها را پیدا کرده بود، با یک هواپیمای ویژه از بخش تسهیلات هواپیماهای پژوهشی در مرکز ملی پژوهش های جَوی در بولدر کلرادو پروازهایی انجام داد تا بتواند یک آذرخش شبح سرخ را از هوا تماشا کند. جیسون در یکی از تازه ترین پروازهایش به پیروزی هایی دست یافت و توانست شبحی که در تصویر بالا می بینید را بر روی فیلمی با سرعت بالا ثبت نماید. این جا هم ویدیویی از همین آذرخش را با سرعت ۱۰۰۰۰ نما در ثانیه می بینید. اگر نتوانستید ویدیو را ببینید، تصویر پویا (gif) آن را در این نشانی تماشا کنید.

بسیار شگفت انگیز!
به گفته ی دانشمندان، با آن که شبح ها احتمالا میلیون ها سال است که روی زمین رخ می دهند، ولی نخستین باری که به گونه ای اتفاقی دیده و مستند شدند، در سال ۱۹۸۹ و زمانی بود که یک پژوهشگر که سرگرم بررسی ستارگان بود، برای تنظیم دوربینش، آن را رو به نقطه ای دوردست در جو زمین گرفت و درست در همان زمان، در آن نقطه یک شبح رخ داد.

شبح ها معمولا به گونه ی دسته هایی از پیچک های سرخ، بر فراز یک برق آذرخش پدیدار شده و سپس به چندین شاخه ی کوچک تر بخش می شوند. درخشان ترین ناحیه ی شبح های سرخ معمولا در بلندی های ۶۵-۷۵ کیلومتر است، ولی اغلب در جاهایی بلندتر، تا ۹۰ کیلومتری جو هم رخ می دهند.

برخی از تازه ترین پژوهش ها نشان می دهند که تنها یک گونه ی ویژه از آذرخش هست که به پدید آمدن و آغازیدن شبح سرخ می انجامد.

این ها را هم ببینید: * اشباح سرخ * زمین تاریک و شبح سرخ * شبح سرخ و شفق رنگین در آسمان داکوتا 
و نیز: * آذرخش با سرعت ۷۲۰۷ تصویر در ثانیه         

واژه نامه:
red sprite - lightning - sprite - thunderstorm - spectrum - Jason Ahrns - Earth

منبع: universetoday

1 دیدگاه شما:

هما

سلام خسته نباشید
راستش در این مورد چیزی نمیدونستم
اینکه تو طیف مرئی هست جالبترش میکنه!
چون معمولا تصاویر و رنگها تو تصاویر نجومی طوریه که شبیه سازی شده هستن و تو واقعیت رنگ آمیزی این عکس ها،برای ما قابل دیدن نیست!

Blogger template 'Browniac' by Ourblogtemplates.com 2008

بالای صفحه