کره ماه را "در حال چرخش" تماشا کنید

در حال حاضر، هیچ یک از مردمان روی زمین ماه را به این گونه در چرخش نمی بیند. چرا که ماه و زمین با هم درگیر قفل گرانشی‌اند و از همین رو زمینیان همیشه یک سمتش را می بینند [چنان چه از دید آن ها، گویی ماه هرگز نمی چرخد]
ولی اکنون به کمک فناوری دیجیتالی پیشرفته و با بهره از شمار بسیارِ تصاویر پرجزییاتی که ماهواره ی مدارگرد شناسایی ماه (LRO) گرفته و به زمین فرستاده، یک ویدیوی باکیفیت و با رزولوشن بالا از چرخش ماه درست شده.
نمای آغازین این ویدیوی دور تند (گاه گذشت، درنگ زمانی) که اینجا می بینید، همان نمای آشنای ماه از چشم زمینیان است. ولی چیزی نمی گذرد که با چرخش ماه، دریای خاوری (دریای شرقی) در زیر استوای ماه پدیدار می شود، یک دهانه ی بزرگ با مرکز تیره که از زمین به سختی دیده می شود.

در این ویدیو یک ماه قمری کامل در ۲۴ ثانیه خلاصه شده و در آن به روشنی می بینیم که سمت پیدای ماه دارای شمار فراوانی دریاواره های تیره است، در حالی که سمت پنهان آن بیشتر با بلندی های روشن پوشیده شده.
امسال بنا است دو ماموریت تازه کاوش ماه را بیاغازند. نخستین آن ها کاوشگر جو و محیط غبار ماه (لَدی، LADEE) است که همین هفته ی گذشته راهی فضا شد و قرار است در ماه اکتبر وارد مدار گردش به دور ماه شود. کار این ماهواره کاوش و بررسی جو نامعمول و تُنُک (رقیق) ماه است.
تا چند ماه دیگر هم ماهواره ی چینیِ "چانگ یی ۳" (Chang'e 3) پرتاب خواهد شد؛ فضاپیمایی که یک سطح نشین را هم به همراه دارد که بر روی ماه فرود آمده و خودروی روباتیکی را روانه ی سطح آن خواهد نمود.

در همین زمینه: * نخستین ویدیو از سمت پنهان ماه * چهره ای که هرگز دیده نمی شود * آن سوی ماه جهانی دیگر است * سمت پنهان ماه را رنگی ببینید * سمت پیدای ماه * ناسا دو ویدیوی تازه از ماه منتشر کرد: "فرگشت ماه" و "تور ماه"  
این ها را هم ببینید: * مشتری را "در حال چرخش" تماشا کنید * نپتون را در گردش ببینید 

واژه نامه:
Moon - LRO - Earth - Lunar Reconnaissance Orbiter - time-lapse - Mare Orientale - equator - maria - NASA - Lunar Atmosphere and Dust Environment Explorer - LADEE - Chang'e 3 - soft lander

منبع: apod.nasa.gov

0 دیدگاه شما:

Blogger template 'Browniac' by Ourblogtemplates.com 2008

بالای صفحه