فیلمی که از فاصله ۵۰ میلیون کیلومتری از زمین و ماه گرفته شد

در ۴ ژوییه ی ۲۰۰۵، فضاپیمای برخورد ژرف (Deep Impact) کاوشگری را روانه کرد تا خودش را به هسته ی دنباله‌دار "تمپل ۱" بکوبد.
این فضاپیمای روباتیک در اوایل سال ۲۰۰۸، زمانی که همچنان سرگرم گشت و گذار در سامانه ی خورشیدی بود و در فاصله ی ۵۰ میلیون کیلومتری زمین هم بود، به پشت سر خود نگاهی کرد و رشته عکس هایی از خانه اش - زمین- گرفت. 
چهار عکسی که در بالا می بینید (از بالا-سمت چپ تا پایین سمت راست)، نماهایی هستند که از ویدیوی ساخته شده با این رشته عکس ها گلچین شده اند و زمین چرخان را نشان می دهند. خود ویدیو را هم در پایین می بینید. تصویر متحرک روبرو هم همین ویدیو را تنها در طول موج هایی از نور دیدنی نشان می دهد (به بزرگی ۸۹۱ کیلوبایت).
این عکس ها از همگذاری داده های تصویری نور دیدنی (مریی) و فروسرخ-نزدیک با رزولوشن و پادسانی (کنتراست) کافی درست شده اند تا ابرها، اقیانوس ها، و قاره ها را به خوبی بنمایانند.
در این تصاویر همچنین ماهواره ی طبیعی و بزرگ زمین، یعنی ماه را هم می‌بینیم که از برابر زمین می گذرد. مسیر مداری ماه به گونه ایست که از این سر تا آن سر میدان دید فضاپیما - چپ به راست- را می پیماید.
ثبت فیلم و تصویر زمین از این نمای دور به اخترشناسان اجازه می دهد دگرگونی های کلی درخشش سیاره در طول موج های گوناگون را با ویژگی های سیاره پیوند دهند. این مشاهدات به دانشمندان در جستجوی سیاره های زمین-سان در سامانه‌های سیاره ای بیگانه نیز یاری می رساند.
دریافت ویدیو در رنگ های نور دیدنی (مریی) به بزرگی ۱.۱ مگابایت از اینجا- دریافت ویدیو که رنگ فروسرخ هم به آن افزوده شده به بزرگی ۱.۱ مگابایت از اینجا.

در همین زمینه: * رقص دو باره با تمپل ۱     

واژه نامه:
Deep Impact - nucleus - Comet Tempel 1 - solar system - Earth - near-infrared - satellite - Moon - orbital motion - wavelength - earthlike - planetary system

منبع: apod.nasa.gov

4 دیدگاه شما:

ناشناس

اصلا تو میفهمی که علم چیه!!!
اگه من صاحب این وبلاگ بودم block میکردم تا ازین حرفای چرندت اینجا چیزی نگی
ببخشید

هما

سلام و خسته نباشید خدمت دوست گرامی
خیلی خیلی هیجان آوره برام وقتی تصاویر یا فیلم های کاملا واقعی نجومی رو میبینم (عکس هایی با رنگ علمی هم نباشه بلکه کاملا واقعی و قابل دیدن برای انسان)
انقدر حس خاصی تو اون لحظه به انسانی که عاشق نجومه دست میده که توصیف ناپذیره
ممنون از زحماتتون
------------------
در جواب ناشناس هم... بهتره بگم لایق پاسخ دادن نیستید.
:D

یک ستاره در هفت آسمان

درود هماخانم
سپاس از محبتتون
درباره ی این فیلم هم دو تا لینک اضافه کردم برای دریافت ویدیو. یکیش در نور مریی و یکی به همراه نور فروسرخ

یک ستاره در هفت آسمان

ببخشید دوستان! هماخانم و ناشناس عزیز.
کامنت های این شخص رو فرستادم به بخش هرزنامه. چون واقعا جز هرزه گویی کار دیگری نمی کرد.
سپاس از همراهیتون

Blogger template 'Browniac' by Ourblogtemplates.com 2008

بالای صفحه