این لکه اسرارآمیز سبز در‌ آسمان چیست؟

این چیست؟
در این ویدیو چیزی دیده شده که بی شک پدیده ای طبیعی‌ست ولی تاکنون راز چیستی آن آشکار نشده و همچنان ناشناخته مانده.

این ویدیوی دور تند (درنگ زمانی) در اواخر تابستان امسال برای ثبت شهاب های برساووشی بر فراز هوپ‌ول راکز (Hopewell Rocks) در نیوبرانزویک کانادا تهیه شده بود.
این فیلم که از ساعت ۹:۳۰ شب ۱۱ اوت تا ۳:۰۰ بامداد روز بعد را در خود دارد، چندین تیر شهاب و رد ماهواره را بر پس‌زمینه‌ای زیبا و تماشایی ثبت کرده و از به هم پیوستن نماهایی با نوردهی های ۳۰ ثانیه ای درست شده.
ولی تقریبا در ثانیه ی ۲۵ ویدیو، لکه ی روشن سبزفام و نامعمولی بر پهنه ی آسمان پدیدار می شود و آن را می پوشاند. توضیح های گوناگونی برای این پدیده ارایه شده از جمله هواتاب، شفق قطبی، نوری که از یک چشمه ی ساختگی یا طبیعی افکنده شده، و یا چیزهای کاملا متفاوت دیگری.
نمایی از ویدیو که نور سبز در آن پدیدار شده
این APOD نه تنها کوششی برای یافتن پاسخ این راز فریبنده ی آسمان است، بلکه تلاش دارد بداند نیروی APOD به عنوان یک دانش شهروندی و موتور هوش جمعی تا چه اندازه است. اگر شما هم دیدگاهی درباره ی دلیل احتمالی این پدیده دارید، خواهشمندیم به یحث و گفتگویی که درباره اش در جریانست بپیوندید.

واژه نامه:
time-lapse - Perseid - meteor - Hopewell Rocks - satellite - exposure - airglow - aurora - lighting - APOD - riddle - citizen-science - collective-intelligence - engine

منبع: apod.nasa.gov

4 دیدگاه شما:

هما

واقعا زیبا و حیرت انگیزه!
ناشناخته های هستی ، جالب ترین و هیجان انگیزترین حس رو به آدمی میده!
ممنون دوست عزیز و خسته نباشید.

یک ستاره در هفت آسمان

بله همابانو
این ناشناخته ها بسیار زیبا و تفکربرانگیزن.
سپاس از توجه و لطفتون دوست گرامی

Ali Saeed

درود بر شما
به نظر میرسد نور سبز با حرکت موج آب در پایین در ارتباط باشد چون همزمان اتفاق می افتد

یک ستاره در هفت آسمان

سپاسگزارم سعید عزیز
متاسفانه چند روزه سایت ناسا از کار افتاده وگرنه میتونستید این نظرتون رو تو انجمن apod ناسا مطرح کنید (همون که نشانیش رو تو مطلب گذاشتم)

Blogger template 'Browniac' by Ourblogtemplates.com 2008

بالای صفحه