آیا نگرانی ها درباره سیارک 2013 TV135 بجاست؟

* زمان درازی از یافته شدن سیارک 2013 TV135 نمی گذرد و انتظار می رود با رصدها و مشاهدات بیشتر، احتمال برخورد آن با زمین در سال ۲۰۳۲ به اندازه ی چشمگیری کاهش یابد.

سیارک نویافته ی 2013 TV135 در روز ۱۶ سپتامبر امسال از نزدیک زمین گذشت و تا فاصله ی ۶.۷ میلیون کیلومتری آن هم آمد. بر پایه ی برآوردهای آغازین، بزرگی این سیارک حدود ۴۰۰ متر است و در مداری حرکت می کند که نقطه ی اوجش (اپازم) در فاصله ی حدود سه چهارم فاصله ی مشتری تا خورشید است، و نقطه ی حضیض یا پیرازم آن هم برابر با فاصله ی زمین تا خورشید است. 
این نمودار نشان دهنده ی مدار سیارک 2013 TV135 (رنگ آبی) است. احتمالا با رصدهای بیشتر، برآورد دانشمندان از احتمال برخورد آن با زمین به اندازه ی چشمگیری کاهش خواهد یافت.
این سیارک در روز ۸ اکتبر ۲۰۱۳ توسط اخترشناسانی که در رصدخانه ی اخترفیزیک کریمه ی اوکراین کار می کردند یافته شد. با سیارک 2013 TV135، شمار اجرام نزدیک زمین که تا ۱۴ اکتبر یافته شده بودند به ۱۰۳۳۲ رسید.

تنها یک هفته از رصد این سیارک و بررسی دوره ی مداری تقریبا ۴ ساله اش می گذرد، از همین رو مسیر مداری آینده ی آن هنوز کاملا نامشخص است، ولی می دانیم که می تواند در سال ۲۰۳۲ دوباره به نزدیک زمین برگردد. با این حال، دفتر برنامه ی اجرام نزدیک-زمین ناسا احتمال برخورد این سیارک با زمین را نخست تنها ۱ در ۶۳۰۰۰ و سپس ۱ در ۱۴۰۰۰ اعلام کرد.

این سیارک در ماه های آینده می تواند به آسانی رصد و دیده شود و زمانی که عکس ها و رصدهای بیشتر در اختیار مرکز سیاره ی کوچک (MPC) در کمبریج ماساچوست قرار گیرد، برآورد آغازین بهتری از مدار آن انجام خواهد شد. نتیجه ای که بیش از همه احتمالش می رود، کاهش چشمگیر و یا حتی رد کامل هر گونه خطر برخورد این سیارک با زمین خواهد بود.

دان یومنز، مدیر دفتر برنامه ی اجرام نزدیک-زمین ناسا در آزمایشگاه پیشرانش جت در پاسادنای کالیفرنیا می گوید: «به بیان دیگر، برآورد کنونی از احتمال برخورد "نکردن" این سیارک در سال ۲۰۳۲ حدود ۹۹.۹۹۸ درصد است. این سیارک نسبتا تازه یافته شده. من کاملا انتظار دارم با انجام رصدهای بیشتر، احتمال یک برخورد در آینده ی پیش بینی پذیر را به اندازه ی چشمگیری کاهش دهیم یا حتی کاملا رد کنیم.»
این تصویر در ساعت ۲۰:۵۳ به وقت جهانی روز ۱۷ اکتبر ۲۰۱۳ با یک نوردهی کوتاه از پشت یک تلسکوپ خودکار ۱۷ اینچی ثبت شده و سیارک 2013 TV135 را نشان می دهد (درون دایره ی سرخ). در آن زمان قدر روشنایی این سیارک ۱۷.۸ بود و داشت از زمین دور می شد. ستاره ی روشنی که درست زیر آن دیده می شود یک دوتاییِ نزدیک به هم است.
در همین زمینه: * تخته سنگ هایی که زندگی روی زمین را تهدید می کنند * برنامه ناسا برای به دام انداختن یک سیارک (بدون نیاز به بروس ویلیس!) * آیا بروس ویلیس به راستی می توانست جهان را نجات دهد؟ * تراکتور گرانشی برای یدک کشی سیارک ها * فیلم نزدیک شدن یک ماهواره به یک سیارک    سیارک های دوردست * خبر خوب: شمار سیارک های اطراف زمین کمتر از آنست که تصور می شد! * آیا این سیارک در سال ۲۰۴۰ به زمین می خورد؟ * تعیین وزن سیارک ها از فاصله چند میلیون کیلومتری * عکس های سیارکی ۱.۶ کیلومتری که از نزدیک زمین گذشت * امشب سیارک "پایان دنیا" را آنلاین ببینید * درس هایی که باید از شهاب امروز روسیه آموخت * ناسا فیلم راداری سیارک 2012 DA14 را منتشر کرد * ویدیوی سیارکی که دیروز غلت زنان از کنار زمین گذشت * سیارکی که فردا از کنار زمین می گذرد تنها نیست! 

واژه نامه:
asteroid - 2013 TV135 - Earth - Jupiter - sun - Crimean Astrophysical Observatory - near-Earth - NASA - Near-Earth Object Program - Minor Planet Center - Don Yeomans

منبع: jpl.nasa (آزمایشگاه پیشرانش جت ناسا)

0 دیدگاه شما:

Blogger template 'Browniac' by Ourblogtemplates.com 2008

بالای صفحه