آیا فضاپیمای جونو راز تغییر سرعت فضاپیماها در کنار زمین را حل می کند؟

* هر از چند گاه، مهندسان فضاپیمایی را از کنار زمین می گذرانند تا سرعتش افزایش یافته و راهی جای
دیگری از فضا شود.
* ولی گاهی، چیزی شگرف رخ می دهد: سرعت فضاپیما به هنگام این گذر، به میزانی نامنتظره تغییر می کند. از آن هم شگرف تر این که، این تغییرات تنها در "برخی" گذرها روی می دهند.

رازی که چند دهه است دانشمندان را سر در گم ساخته شاید یک گام به حل شدن نزدیک تر شده باشد. فضاپیمای جونوی ناسا (Juno) امروز بار دیگر از کنار زمین گذشت و ایستگاه های ردیابی اِسا به دقت سیگنال هایی  که از آن به زمین گسیل می شد را ثبت کردند. این کاوشگرِ ژرفای فضای ناسا در ساعت ۱۹:۲۱ به وقت گرینویچ از فاصله ی ۵۶۱ کیلومتری زمین گذشت تا با بهره از نیروی گرانش زمین، سرعت گرفته و بتواند در سال ۲۰۱۶ به سیاره ی مشتری برسد. [پیش تر در این باره خوانده بودید: * فضاپیمای جونو مدارش را برای افزایش سرعت تغییر داد]
جونو به زمین نزدیک می شود- تصویر بزرگ تر

به هنگام این رویداد سریع، سیگنال های رادیویی دریافتی از جونوی ۳۲۲۵ کیلوگرمی به دقت توسط ایستگاه های ردگیری سازمان فضایی اروپا (اِسا، ESA) در آرژانتین و استرالیا ثبت شد.

مهندسان امیدوارند که به کمک این سنجش های تازه، بتوانند پرده از راز چند دهه ایِ "ناسانی پرواز" (ناهنجاری پرواز، flyby anomaly) بردارند. این ناهنجاری یک تغییر توضیح ناپذیر است که به هنگام گذر برخی فضاپیماها از کنار زمین، در سرعت آن ها دیده می شد.

تره ور مورلی، کارشناس دینامیک پرواز در مرکز عملیات ESOC اِسا در دارمشتات آلمان می گوید: «ما این ناسانی پرواز را به هنگام نخستین گذر فضاپیمای روزتا از کنار زمین در مارس سال ۲۰۰۵ دیدیم. شگفت این که در گذرهای بعدی روزتا در سال های ۲۰۰۷ و ۲۰۱۱ ناسانی‌ای دیده نشد. این یک راز واقعی کیهانی است که تاکنون هیچ کس از آن سر در نیاورده.»

گاهی هست و گاهی نیست
کنترلگران فضاپیما در اِسا و ناسا از سال ۱۹۹۰ دریافته اند که گاهی در مقدار انرژی مداری که فضاپیماها به هنگام گذشتن از کنار زمین از زمین می گیرند، تغییراتی رخ می دهد. گذشتن از کنار زمین شیوه ایست که معمولا برای سرعت گرفتن فضاپیماها و پرتاب آن ها به ژرفای سامانه ی خورشیدی به کار برده می شود (شیوه ی قلاب سنگی).
مسیر جونو در گذر از کنار زمین- تصویر بزرگ تر
این تغییرات توضیح ناپذیر به شکل تفاوتی دیده می شود که در میزان افزایش (یا کاهش) چشمداشتی سرعت فضاپیما به هنگام گذشتن از کنار زمین رخ می دهد. این تغییرات بسیار کوچکند: کاوشگر مشتری ناسا به هنگام گذر از کنار زمین در دسامبر ۱۹۹۰، سرعتش تنها به اندازه ی ۳.۹ میلیمتر بر ثانیه بیش تر از میزان چشمداشتی (مورد انتظار) افزایش یافت.

بزرگ ترین تغییر هم یک افزایش ۱۳.۰ میلیمتر بر ثانیه ای بود که در ژانویه ی ۱۹۹۸ در فضاپیمای سیارک های نزدیک زمین (NEAR) متعلق به ناسا دیده شد. همچنین، تفاوت ها به هنگام گذرهای فضاپیماهای کاسینی ناسا در سال ۱۹۹۹ و مسنجر در ۲۰۰۵ به اندازه ای ناچیز بود که تاییدشان امکان نداشت.

ایستگاه های اِسا جونو را می پایند
در روز ۹ اکتبر، آنتن های ۳۵ متری ژرفای فضای اِسا در مالارگوی آرژانتین، و آنتن کوچک ترِ ۱۵ متری در پرت استرالیا از ساعت ۱۶:۰۰ به وقت گرینویچ ردگیری جونو را آغاز کرده و مهندسان و گروه های دینامیک پرواز در ESOC به دقت آن را زیر نظر گرفتند.

ایستگاه مالارگو، دیروز- تصویر بزرگ تر
این ایستگاه ها سیگنال های رادیویی بسیار دقیقی را ثبت کردند که نشان می‌داد سرعتی که جونو باید با گذشتن از کنار زمین بگیرد، بیشتر از پیش بینی های نظریه های کنونی می شود یا کمتر. این نتایج توسط دانشمندان اسا و ناسا و همچنین دانشمندانی از سراسر دنیا که می خواهند ببینند این ناهنجاری دوباره دیده می شود یا نه، به دقت بررسی خواهد شد.

دانیل فیره از اسا و مسئول پشتیبانی ردگیری در ESOC می گوید: «ایستگاه مالارگوی ما برای ردگیری ماهواره های بسیار دور و نسبتا کم سرعت طراحی شده، در حالی که جونو با سرعتی بسیار بسیار زیاد و از فاصله ی تنها ۵۶۱ کیلومتری از کنار زمین خواهد گذشت. این باعث می شود ردگیری جونو از نظر فنی بسیار چالش برانگیز باشد، ولی روند علمی همین است. اگر بخواهیم برای همیشه گره از این راز گیج کننده بگشاییم، گردآوری داده های بیشتری که امکان بررسیشان توسط کارشناسان باشد کاری حیاتی است.»

در ویدیوی زیر، پویانمایی از مسیر جونو را می بینید:

ESA - NASA - Juno - Earth - Jupiter - flyby anomaly - Rosetta - Trevor Morley - ESOC - orbital energy - Solar System - NEAR - asteroid - Cassini - Messenger - Daniel Firre

منبع: ESA (سازمان فضایی اروپا)

3 دیدگاه شما:

ناشناس

اخه این مزخرفات چیه که کپی میکنی پسر جان ؟ احتملات سرت به دیوار یا جایی خورده .

++Bland

چیش مزخرفه جناب ناشناس 16:01؟

یک ستاره در هفت آسمان

کپی؟!!
میشه لطفا اصل این مطلب رو برای من بیارید؟

Blogger template 'Browniac' by Ourblogtemplates.com 2008

بالای صفحه