آنچه فضانوردان از آزمایش موشکی دیروز روسیه دیدند

فضانوردان ساکن ایستگاه فضایی بین المللی دیروز بیننده ی چیزی نامنتظره و شگفت آور از پشت پنجره ی ایستگاه بودند. فضانورد ناسا، مایک هاپکینز در توییتر خود نوشت: «امروز چیزی را دیدیم که به فضا پرتاب شد. درست نمی دانیم چه بود ولی ابری که بر جای گذاشت بسیار شگفت انگیز بود.»

فضانورد اِسا، لوکا پارمیتانو نیز عکسی از این ابر، و عکس دیگری هم از رد پَس‌دمه ای که از پرتاب به جا ماند ثبت کرد.
ابری شگفت آور ولی زیبا که از پشت پنجره ی ایستگاه دیده می شود.
ولی چه چیزی به فضا پرتاب شده بود؟ بی شک ناسا چیزی را به فضا نفرستاده بود زیرا این روزها سازمان های دولتی آمریکا تعطیلند، و ما نتوانستیم هیچ پرتاب دیگری که ثبت شده باشد را هم پیدا کنیم، از همین رو پرسش را با رابرت کریستی در تارنمای Zarya.info در میان گذاشتیم؛ وی معمولا از هر چه که از بالا و پایین وارد فضا شود آگاهست.

پس‌دمه ی پرتاب موشک. فضانورد اِسا، لوکا پارمیتانو
در توییتر خود نوشت: «تماشای پرتاب موشک از فضا:
یک غافلگیری نامنتظره!»
کریستی پاسخ داد: «بدون دانستن روز، ساعت، و جای دقیق نمی شود با اطمینان چیزی گفت. من بر این باورم که روز ۱۰ اکتبر موشکی از کاپوستین یار قزاقستان پرتاب شده بوده. بنابراین اگر این عکس از فراز اروپای خاوری یا منطقه ی آسیای میانه گرفته شده باشد، پس می تواند از آنِ همین موشک باشد.»

و در نتیجه ما با جستجوی همین مورد به یادداشتی در تارنمای ارتش روسیه برخوردیم که می گفت: «نیروهای استراتژیک موشکی روز ۱۰ اکتبر ۲۰۱۳ با پرتاب یک موشک Topol/SS-25، آزمایش موشکی موفقی را انجام داد. این موشک در ساعت ۱۷:۳۹ به وقت مسکو (۱۳:۳۹ به وقت جهانی) از پایگاه کاپوستین یار در منطقه ی آزمایشی ساری شاگان قزاقستان پرتاب شد. به گفته ی نماینده ی نیروهای موشکی، این آزمایش برای تایید ویژگی های موشک Topol، آزمودن سامانه های ساری شاگان، و جهت "آزمایش محموله ی جنگی تازه ی موشک های بالستیک قاره پیما" انجام گرفت.»

پارمیتانو در توییترش نوشت: «پس از فروپاشی موشک، ابری غول آسا بیرون از جو درست شد.»

رابرت کریستی اشاره کرد که در زمان گفته شده ی پرتاب موشک در تارنمای ارتش روسیه، ایستگاه فضایی بین المللی بر فراز ایران بود و داشت رو به شمال خاوری، به سوی مغولستان می رفت، و در کاپوستین یار هم خورشید تقریبا در حال غروب بود. کریستی در ایمیلی به یونیورس تودی گفت: «از دیدگاه ISS خورشید با زاویه ی کم و از بالای شانه ی عکاس می تابید- به همین دلیل این ابر بر پس زمینه ای تاریک و بدون نور خیره کننده ی خورشید دیده می شود.»

عجب چیزهایی از پشت پنجره ی ایستگاه می شود دید!


واژه نامه:
astronaut - International Space Station - NASA - Mike Hopkins - ESA - Luca Parmitano - contrail - Robert Christy - Kapustin Yar - Kazakhstan - Topol/SS-25 - missile - Sary Shagan - intercontinental ballistic missile - ISS - Iran - Mongolia - Sun

منبع: universetoday

5 دیدگاه شما:

مهران

بهترین شغل دنیا اینه که بابای آدم پولدار باشه. این طوری می تونی یه سفر برای خودت بذاری بری ایستگاه فضایی.

ناشناس

جالب بود

حسین

سلام وتشکر از شما.اگه ممکنه یک مقاله هم در مورد کهکشان ic 1101 که بزرگترین کهکشان کشف شده تا کنون است هم بزارین.چون توی سایت های فارسی زبان به صورت خیلی جزیی بهش پرداخته شده.ممنون.

یک ستاره در هفت آسمان

والله مهران جان
ما که وسع بابامون همین قدر می رسه که بریم بستنی خوردن بچه های همسایه رو ببینیم!

یک ستاره در هفت آسمان

حسین عزیز درود بر شما.
راستش درباره ی این کهکشان حتی سایت های انگلیسی هم چیز زیادی ندارند. ولی من تلاش خودم رو می کنم تا مفاله ی خوبی درباره اش پیدا کنم.
سپاس از توجه شما

Blogger template 'Browniac' by Ourblogtemplates.com 2008

بالای صفحه